• Redakcja Nowy Poznań

Doświetlono 15 przejść

Jak podaje poznański ZDM, doświetlenie polega na montażu dodatkowych źródeł światła w rejonie przejść dla pieszych. Dzięki temu kierowcy lepiej widzą pieszego, który chce przejść przez jezdnię.


Aby tak się stało trzeba jednak wymienić słupy oświetleniowe, zamontować nowe wysięgniki i źródła światła. Słupy oświetleniowe lokalizowane są głównie od strony najazdu pojazdu. Na drogach z jedną jezdnią montowane są dwa, a na dwujezdniowych cztery.


Prace prowadzone były w ramach kilku zadań. Pierwszym zostało objętych pięć przejść przez ul. Naramowicką: przy posesjach 166, 216, w rejonie skrzyżowań z ulicami Jasna Rola, Bolka oraz w pobliżu kościoła. Środki na jego realizację pochodzą z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Naramowicka bezpieczna dla pieszych” zyskał uznanie w głosowaniu mieszkańców naszego miasta. W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że „na pasie jezdni w kierunku centrum, tworzy się ciąg aut, począwszy od ul. Błażeja do skrzyżowania z ul. Lechicką. Stwarza to wiele niebezpiecznych sytuacji dla pieszych, szczególnie najmłodszych uczestników ruchu, idących do szkoły. Kierowcy stojący w korku często zatrzymują się na przejściu dla pieszych, uniemożliwiając bezpieczne przedostanie się na drugą stronę. Z kolei pas jezdni w przeciwną stronę jest przejezdny, co skutkuje szybką jazdą w tym kierunku, bez zachowania należytej ostrożności”.


Warto dodać, że wraz z wymianą oświetlenia zamontowane zostały maty dla osób z dysfunkcją wzroku oraz wybudowano fragment chodnika między przejściami dla pieszych zlokalizowanymi przy ulicach Jasna Rola i Rubież.


Kolejne doświetlenia zostały zrealizowane dzięki inicjatywie radnej Małgorzaty Woźniak. Na ul. Piątkowskiej doświetlone zostały przejścia dla pieszych przy wjeździe do marketu oraz przy Koronnej i Nasiennej. Zamontowane zostały tam również „aktywne” znaki D6 z „wykrywaniem” pieszych zbliżających się do zebry.


Z tych środków doświetlone zostały także przejścia przez ul. Łużycką (przy ul. Dziewanny i os. Łokietka) i przez ul. Milczańską (na wysokości posesji numer 18). W tych miejscach pojawiły się także maty dedykowane osobom z dysfunkcjami wzroku oraz dodatkowe oznakowanie drogowe. Kolejne przejście, przez ul. Łużycką, zostanie doświetlone z tej puli w przyszłym roku. Przyczyną jest konieczność przesunięcia przejścia i związana z tym nowa organizacja ruchu, której projekt musi zostać zatwierdzony przez Miejskiego Inżyniera Ruchu.


Rada Osiedla Żegrze przeznaczyła środki na realizację doświetlenia dwóch przejść przez ul. Kurlandzką. Jedno znajduje się przy dawnej pętli autobusów linii 174, a drugie na wysokości os. Orła Białego 45.


Z kolei Rada Osiedla Piątkowo wyasygnowała środki na doświetlenie przejścia przez ul. Opieńskiego obok sklepu Aldi wraz z montażem mat dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz przez ul. Umultowską (przy lewoskręcie do marketu).


Koszt tegorocznych prac wyniósł ponad 437 tysięcy złotych. ZDM Poznań
5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie