top of page
  • Redakcja Nowy Poznań

27 lat Rozbratu

Działająca w Poznaniu od 27 lat anarchizująca społeczność Rozbrat, zajmująca nielegalnie poznańskie budynki - pustostany przy ul Pułaskiego wydała okolicznościowe oświadczenie, przedstawiające oskarżenia i postulaty rozbratowców. Oto ono:


Opieszałość sądów i lokalnych władz sprzyja dzikiej reprywatyzacji Poznania, na której zyskują nieliczni, a tracą wszyscy mieszkańcy miasta. Gdyby Rozbrat nie zajmował nieruchomości, która stanowi część Zachodniego Klina Zieleni, Poznań dawno by ją stracił, tak jak traci inne miejskie kamienice i tereny zielone. Rozbrat stoi na drodze łatwym zyskom z dzikiej reprywatyzacji i licytacji działki. Do licytacji dąży fikcyjna spółka "Darex". Rozbrat stara się doprowadzić do rozwiązania firmy słupa. Żądamy też od władz miasta, aby wystąpiły do sądu o likwidację "Darexu". Firma słup "Darex" jest pozornym właścicielem państwowej działki, na której funkcjonuje Rozbrat. Od chwili powstania, przez 30 lat Darex nie prowadzi żadnej realnej działalności gospodarczej, nie sporządza sprawozdań finansowych ani nie wykonuje żadnych obowiązków płatniczych wobec gminy.


Jedyną aktywnością, jaką przejawia w ciągu trzech dekad istnienia, są próby wyłudzenia od miasta nieruchomości przy ul. Pułaskiego 21a. Dokładnie 30 lat temu, w 1991 roku celem tego wyłudzenia był kredyt, po którego uzyskaniu spółka znikła. Dziś spółkę-słup ożywiono z powrotem, by za jej pomocą deweloper mógł zabudować ten teren, likwidując tym samym fragment Zachodniego Klina Zieleni. 30 lat temu "Darex" dokonał pozornego kupna działki, która należała do państwa, za jedną czwartą wartości tj 250 mln ówczesnych zł. Chwilę później Darex wziął kredyt na miliard, którego nigdy nie spłacił. Firma słup na nowo podjęła "działalność" w 2013 r., gdy z biegiem lat wartość terenu, który zadłużył, znacznie przekroczyła wartość dawnego długu. „Darex” nie spłacił kredytu, dlatego komornik od 2019 r. próbuje zlicytować nieruchomość. Dzięki licytacji dłużnik „Darex” zarobi miliony.


Główną przeszkodą w zysku dla firmy słupa jest obecność Rozbratu. Na ostatecznej prywatyzacji, licytacji działki i wyrzuceniu Rozbratu zależy także poznańskim deweloperom, którzy próbują przejąć sporny teren za pośrednictwem firmy słupa. Posiadając znacznie mniejsze środki niż władze, Rozbrat podważa próby wyłudzenia miejskiego terenu. Żądamy od władz miasta aby włączyły się w walkę z dziką reprywatyzacją przez dążenie do likwidacji fikcyjnej spółki "Darex". Na 27 urodziny Rozbratu deklarujemy pełne zaangażowanie w obronę tego skrawka ziemi przed patodeweloperką. Rozbrat zostaje!


Tak kończy się ta deklaracja.


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page