top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Atak na CD Projekt

O ataku CD Projekt poinformowało w ostatni wtorek. W wiadomości zostawionej na serwerach przedstawiciel hakerów przekazał, że grupa przejęła "kody źródłowe Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta i specjalnej, jeszcze nie wypuszczonej wersji Wiedźmina 3". "Do tego mamy wszystkie wasze dokumenty, dotyczące relacji inwestorskich, HR, administracyjnych czy księgowych. Wasze serwery zostały przez nas zakodowane, choć pewnie odzyskacie wszystko z backupów" - przekazano. Polska firma zapewniła, że w wyniku ataku prywatne dane graczy i użytkowników nie zostały przejęte. O całej sytuacji zostały powiadomione odpowiednie służby oraz prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.


Hakerzy zażądali kontaktu w ciągu 48 godzin. Grozili, że w innym wypadku opublikują kody źródłowe w sieci. W odpowiedzi CD Projekt zapewnił, że nie zapłaci szantażystom i nie będzie z nimi negocjować. Do tej pory służbom nie udało się zidentyfikować sprawców. W środę w sieci pojawiła się pierwsza część skradzionych danych - wśród nich kod źródłowy Gwinta: Wiedźmińskiej Gry Karcianej. Kilkanaście godzin później na rosyjskim forum EXPLOIT pojawiło się ogłoszenie o aukcji.


Ze zrzutów ekranu, do których dotarło konto vx-underground, wynika, że pakiet oferowany przez hakerów zawiera kody źródłowe Cyberpunka 2077, Wojny Krwi: Wiedźmińskich Opowieści, Wiedźmina 3 oraz specjalnej wersji Wiedźmina 3 wykorzystującej technologię raytracingu. Oprócz tego, kupiec wejdzie w posiadanie wewnętrznych dokumentów firmy.


Cena wywoławcza pakietu to milion dolarów. Aukcja może skończyć się natychmiast, gdy któryś z zainteresowanych zapłaci 7 mln dolarów. By wziąć udział w licytacji należy zdeponować równowartość 0,1 bitcoina (ok. 16 tys. złotych).


CD Projekt RED to polska firma branży rozrywki elektronicznej, specjalizująca się w grach wideo. Światowy rozgłos zyskała po wydaniu serii gier "Wiedźmin" inspirowanych prozą Andrzeja Sapkowskiego. Najnowsza produkcja studia to "Cyberpunk 2077". Po informacjach na temat ataku hackerskiego notowania największego polskiego producenta gier zaczęły spadać. Aktualna cena akcji plasuje się na poziomie 269 złotych (zmiana - 6,42 proc. w ciągu tygodnia).


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page