top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Będą łuki torowe

Za każdym razem kiedy działania inwestycyjne lub remontowe wiążą się z koniecznością zamykania tras tramwajowych, ZTM opracowuje rozwiązania mające zapewnić jak najlepszą obsługę pasażerską obszarów pozbawionych ruchu oraz jak najsprawniejsze funkcjonowanie całej sieci. W celu zapewnienia dojazdu tramwajami do centrum miasta oraz umożliwienia przejazdu przez część śródmieścia, przygotowywane jest dość niecodzienne rozwiązanie - uruchomienie tymczasowego łuku tramwajowego łączącego tory na ul. Lewandowskiej i placu Wiosny Ludów.


- To usprawnienie umożliwi przejazd pomiędzy trasą przez most świętego Rocha i ulicą Strzelecką, a tym samym poprowadzenie ruchu tramwajowego pomiędzy węzłami "Kórnicka" i "AWF". Układ tramwajowy w centrum zyska większą elastyczność - tłumaczy Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.


Torowisko będzie tymczasowe, zamontowane na ulicy i przymocowane do jej nawierzchni. Będzie to pojedynczy tor, na którym ruch odbywać się będzie w obu kierunkach przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia dla odcinków jednotorowych z ruchem dwukierunkowym. Po obu stronach zamontowane zostaną tymczasowe zwrotnice nakładkowe. Łuk połączy dzisiejszy tor na ul. Lewandowskiej w kierunku ul. Podgórnej (na wysokości przystanku Wrocławska) z torem na pl. Wiosny Ludów w kierunku ul. Strzeleckiej (na wysokości wejścia do CH Kupiec Poznański).


- Budowa takiego tymczasowego toru oraz sieci trakcyjnej będzie wymagała czasu. W związku z tym ruch tramwajowy na trasie przez most świętego Rocha oraz przez ulicę Strzelecką będzie musiał zostać zamknięty na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem prac budowlanych na Alejach Marcinkowskiego - dodaje Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ZTM ds. inwestycji.


Łuki torowe istotnie poprawią sytuację komunikacyjną w centrum dając więcej możliwości wytyczenia tras objazdowych. Miasto zyska większą elastyczność sieci połączeń, co będzie miało fundamentalne znaczenie także w kontekście kolejnych planowanych prac w ramach Programu Centrum: budowy brakujących łuków pomiędzy ul. Towarową i Św. Marcin oraz modernizacji węzła Okrąglak (z ul. Gwarnej w ul. Fredry i z ul. 27 Grudnia w ul. Mielżyńskiego). Za poznan.pl


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page