top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Będzie też skwer Smolenia?

Zgodnie z zasadami nazewnictwa ulic, skwerów i placów w Poznaniu, można nadać imię danej osoby nie wcześniej niż po upływie pięciu lat od jej śmierci. Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016 roku, zatem mija właśnie pięć lat od jego śmierci. Rada Osiedla ma czas do zaopiniowania projektu do 3 stycznia 2022 roku, później projektem uchwały zajmie się najpierw Komisji Kultury i Nauki RMP, a później Rada Miasta na jednej z sesji.


Bohdan Smoleń pochodził z Bielska-Białej, gdzie urodził się w 1947 roku. Do Poznania przeniósł się za namową Zenona Laskowika i razem stworzyli legendarny kabaret "Tey", który w latach 70. I 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów w całej Polsce. Był współtwórcą festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu", który istnieje do dziś i promuje twórczość młodych satyryków.


Z pewnością zapamiętany też zostanie jako listonosz Edzio w serialu komediowym "Świat według kiepskich". W ostatnich latach zajmował się działalnością społeczną. W roku 2007 r. założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia" zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za biuletynem miejskim poznan.pl


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page