top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Były wojewoda na etat do Jaśkowiaka?

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki odwołał wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Powodem odwołania była kontrowersyjna decyzja wojewody, sankcjonująca pozwolenie na budowę monstrualnego zamku, położonego na terenie puszczy w Stobnicy, niedaleko Obornik. W przeszłości prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak bardzo ciepło wypowiadał się o współpracy Urzędu Miasta z Łukaszem Mikołajczykiem, wojewodzie nie przeszkadzały ideologiczne manifestacje prezydenta oraz brak ambitnego planu rozwojowego dla miasta. Styl zarządzania obu urzędników był harmonijny.


Wniosek o odwołanie wojewody wniósł Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych, sugerując brak podstaw prawnych decyzji w sprawie Stobnicy. Śledztwo trwa. Okoliczności te jednak nie przeszkadzają Jackowi Jaśkowiakowi oświadczyć, że wysoko ocenia pracę Mikołajczyka i nie wyklucza zatrudnienia go w Urzędzie Miasta. Czy to faktycznie merytoryczna kalkulacja? Czy może dobra ilustracja zasady, że wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem? Czy fakty te świadczą, że Jaśkowiak nie widzi problemu w krytykowanej i nie do końca wyjaśnionej - jak chce prokuratura prowadząca nadal dochodzenie - decyzji wojewody? Czy może inwestor Stobnicy jest związany ze środowiskiem obecnej opozycji, co przybliża osobę Mikołajczyka do obozu PO? Kolejni urzędnicy, w tym minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk, nie radzili sobie z odmową dla inwestora zamku, spółki DJT. Zdaniem Kowalczyka, wprowadzili oni w błąd nadzór budowlany. Jednak skala budowy powodowała, że ostatecznie nikt nie odważył się odmówić właścicielom Stobnicy, z powodów których możemy się tylko domyślać.


Tropy związane z właścicielami DJT prowadzą do spółek DROKAN i Solar, z którymi w przeszłości związani byli jej właściciele Dymitr i Tymoteusz Nowak. To beneficjenci kilku inwestycji drogowych w Poznaniu, młodzi menedżerowie około 30-tki. Trzeba powiedzieć, że prowadzą sprawną dyplomację, skoro udało im się zdobyć przychylność wielu urzędników dla tej budzącej wielkie emocje inwestycji.


95 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page