top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Czy Polacy chcą się zaszczepić na Covid-19?

21 grudnia 2020 szczepionka Pfizera uzyskała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu od Komisji Europejskiej na terenie UE. Pfizer i BioNTech ogłaszały podpisanie umowy z Komisją Europejską na dostawę do państw członkowskich UE 200 mln dawek szczepionki. W Polsce pierwsza osoba została zaszczepiona 27 grudnia, była to pielęgniarka Alicja Jakubowska. Jak zmieniło się postrzeganie szczepionki na przestrzeni tych kilku miesięcy i ile osób w Polsce, jak dotąd, się zaszczepiło?


Na podstawie sondażu "United Surveys" jeszcze w listopadzie 2020 r. w Polsce chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19 deklarowało 43% badanych, zaś w styczniu br. ta liczba zwiększyła się do 68%. Jest to niezwykle dynamiczny wzrost i dotyczy on nie tylko Polski, ale także takich krajów jak: Niemcy 65 %, Hiszpania 62%, Włochy 62 %.


Jednak we Francji chęć zaszczepienia to jedynie 40 % a w Rosji 43%. Francuzi za najczęstszy powód braku chęci do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi wskazywali obawę o wystąpienie skutków ubocznych oraz brak wiary w jej skuteczność.


Zaś najwyższą chęć zaszczepienia się deklarują badani w krajach: Chiny 80 %, Brazylia 78%, Wielka Brytania 77%, Australia 75 %.


Ilu Polaków się zaszczepiło?

Ważną informacją jest także fakt, że rośnie dzienna ilość szczepień:

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page