• Redakcja Nowy Poznań

Dzwonią w sprawie Covid!

Policjanci cały czas otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw na tzw. „legendę”. Sprawcy nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar przedstawiając im coraz to nowsze historie. W ubiegłym tygodniu starsza kobieta z Poznania straciła swoje oszczędności, ponieważ zawierzyła oszustom. Była przekonana, że pomaga im w zatrzymaniu grupy groźnych przestępców. Natomiast w ten weekend, 90-latka przekazała swoje oszczędności kobiecie, która podała się za lekarza, pod pretekstem uratowania członka rodziny ciężko chorego na Covid.


Tylko w ubiegłym tygodniu poznańscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących prób oszustw metodą na „policjanta”. Przestępcy, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych.


W ten weekend kolejna poznanianka straciła swoje oszczędności. Do 90-latki zadzwoniła kobieta podająca się za lekarza. Poinformowała ona seniorkę, że bliska jej osoba przebywa w ciężkim stanie w szpitalu, chora na covid i potrzebne są środki finansowe na jej leczenie. Starsza kobieta chcąc pomóc rodzinie, przekazała kobiecie, która przyszła do niej do domu 15 tysięcy złotych na leki. Po krótkim czasie seniorka skontaktowała się z bliskimi i kiedy okazało się, że bliscy są zdrowi, zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na Policję.


Funkcjonariusze ponownie apelują, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. Przestępcy podają się za pracowników administracji, krewnego, uzdrowiciela, sąsiada a nawet policjanta!


Ostrzegamy: każdy kto dzwoni i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!


Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!


Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.


Marta Mróz, Policja Poznań


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie