top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

F-15 przyleciały do Krzesin

W poniedziałek i wtorek, w Polsce wylądowało ponad 20 myśliwców F-15 i F-16. Maszyny te uczestniczą w ćwiczeniach przerzutu lotnictwa amerykańskiego na wschodnią flankę. Kilka z tych maszyn lata obecnie nad Poznaniem z pobliskiego lotniska w Krzesinach.


Amerykańskie maszyny szkolą się w ramach koncepcji Agile Combat Employment, czyli elastycznego zastosowania sił i środków oraz ich szybkiego rozmieszczenia w sytuacji zagrożenia. W rozmowie z Defence24.pl kpt. Anna Issel z zespołu prasowego 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego poinformowała, że szkolenie jest związane z cyklem Aviation Detachment, a maszyny pozostaną w kraju do końca bieżącego miesiąca.


Ćwiczenia w ramach Aviation Detachment organizowane są organizowane cyklicznie od 2012 roku, jednak w ostatnich latach ich zakres ulegał rozszerzeniu i wielokrotnym zmianom. Po agresji Rosji na Ukrainę zwiększono zakres rotacji, a przejściowo w 2014 roku, były one prowadzone w sposób ciągły. Wcześniej na ogół uczestniczyły w nich amerykańskie samoloty F-16 zamiennie z C-130 Hercules, co uzasadniano możliwością szkolenia wraz z polskimi pilotami na maszynach tych samych typów. Obecna rotacja jest jednak szczególna pod wieloma względami, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie i Białorusi.
13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page