top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Frajda w policji

Policjanci Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu na co dzień pełnią służbę wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami w służbie. W trakcie szkolenia jest obecnie kolejny pies – owczarek belgijski o imieniu Frajda. Zastąpi ona Marysię, która odchodzi na zasłużoną, psią emeryturę.


Asp. Mateusz Kowalczyk jest Przewodnikiem psów służbowym z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Od początku wiedział, że chce pracować z psami, które zawsze były jego miłością. Pod swoją opiekę dostał trzy psy – Cygan, Taz oraz Merry. Teraz po 8 latach służby w Policji Marysia odchodzi na zasłużoną emeryturę. Jej następcą będzie Frajda – owczarek belgijski. Pod czujnym okiem Mateusza rozpoczęła właśnie szkolenie, które potrwa ok. 5 miesięcy. Po jego zakończeniu rozpocznie służbę w Policji, jej zadaniem będzie wykrywanie zapachów materiałów wybuchowych oraz zapachów narkotyków.

W Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu służą 23 psy służbowe, kolejne dwa są w trakcie kursu w Sułkowicach. Policyjne psy są wyszkolone w czterech kategoriach – patrolowo-tropiące, tropiące, do wyszukiwania narkotyków oraz do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Podczas szkolenia przewodnik zdobywa więź z psem, uczy go pokonywać przeszkody, szkoli go pod kątem posłuszeństwa.

Mateusz- kocha to co robi. Nie wyobraża sobie innego miejsca w Policji. To przykład człowieka, który łączy pracę pasją, bo jak sam mówi- „wtedy praca przestaje być pracą”.


sierż. sztab. Łukasz Kędziora


32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page