top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Koniec kopalni

W kwietniu 1959 r. rozpoczęto zdejmowanie nadkładu na odkrywce Adamów i zwałowanie na zwałowisku zewnętrznym. Po blisko 62 latach historia zamyka się. W środę, 17 lutego na tej samej odkrywce wykopano ostatnią tonę węgla.


Zarząd PAK KWB Adamów w ubiegłym roku zdecydował o zakończeniu wydobycia, a w konsekwencji rozwiązaniu i likwidacji zakładu. Przez ponad 60 lat działalności PAK KWB Adamów SA prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność PAK KWB Adamów SA została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów. Wydobycie przestało być opłacalne ze względu m.in. na malejące zużycie energii czy też rosnącą konkurencyjność OZE. Do tego doliczyć należy koszt dostawy węgla z Adamowa do konińskiej elektrowni.


W środę, 17 lutego po blisko 62 latach zakończyło się wydobycie węgla z ostatniej czynnej odkrywki. Wraz z ostatnią toną brunatnego złota i dobiegł końca przemysł paliwowo-energetyczny w powiecie tureckim. Za Iturek.pl


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page