top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Kto laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej?

Dziś na Uniwersytecie UAM podczas konferencji prasowej nastąpiło ogłoszenie nazwiska tegorocznego laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz nazwisk nominowanych do Nagrody- Stypendium im. Stanisława Barańczaka w konkursie Poznańska Nagroda Literacka.


Laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej w tym roku został Jan Godowicz. Kim jest?

Urodzony w 1950 r. – literaturoznawca, tłumacz, wydawca. Autor książek eseistycznych, a także licznych opracowań i przekładów. Za przekład „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Był nominowany do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2015) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia (2015) w kategorii esej.


Piotr Śliwiński - Przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, argumentował decyzję o przyznaniu nagrody w następujący sposób:

Jan Gondowicz ucieleśnia bowiem żywioł zabawnego, lecz niebłahego słowa, zaskakującej interpretacji, błyskotliwych skojarzeń, rozległej i głębokiej, wręcz podziemnej erudycji. Można by rzec, że żyje literaturą, ale to za mało – on jest życiem literatury. Czytelnikiem i pisarzem, któremu nigdy dość nowych wrażeń i wyzwań, szafarzem widzialnej i niewidzialnej biblioteki zachwyceń, do której wpuszcza nas chętnie, wszelako pod jednym warunkiem, a mianowicie, że porzucimy przed drzwiami rutynę i zniechęcenie.14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page