top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Kto zostanie sportowcem roku 2020?

Zaktualizowano: 10 sty 2021

Już dziś wieczorem poznamy wyniki corocznego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku. Ponieważ jednak to wydarzenie ma charakter plebiscytu, firma doradcza Sport Management Polska oraz instytut badawczy Sport Analytics postanowiły przeprowadzić ogólnopolskie, reprezentatywne badanie dotyczące tego kto wg. Polaków zasługuje na tytuł Sportowca Roku 2020 w Polsce. Ankietowanym przestawiono zbiór tych samych co w plebiscycie, 15 nominowanych sportowców. Zapytano dodatkowo także o Sportowe Odkrycie Roku.


Badanie opinii zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski ze względu na płeć i wiek (18 – 54 lata) wśród osób deklarujących zainteresowanie sportem. Badanie zrealizowano w dniach 4-6 stycznia 2021 roku. Dobór próby był warstwowo – proporcjonalny. Wielkość próby badawczej wyniosła 1065 osób.


W opinii ankietowanych, na tytuł polskiego Sportowca Roku za rok 2020 najbardziej zasługuje Robert Lewandowski. Polski napastnik w pierwszej „trójce” wyprzedził Igę Świątek oraz Dawida Kubackiego. Tuż poza finałowym podium uplasował się zwycięzca ubiegłorocznego Plebiscytu – Bartosz Zmarzlik. Na wysokie, piąte miejsce wdarł się z impetem Jan Błachowicz - zawodnik MMA i Mistrz Świata organizacji UFC w wadze półciężkiej.


Tuż za pierwszą piątką uplasował się natomiast Kamil Stoch. Serial „Gambit Królowej” przyniósł nie tylko renesans szachów, ale zwiększył zainteresowanie sukcesami polskiego arcymistrza szachowego. Jan-Krzysztof Duda uplasował się na wysokim, siódmym miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamyka natomiast pływaczka Katarzyna Wasick.


Plebiscyty rządzą się swoimi regułami, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić ogólnopolskie, reprezentatywne badanie na temat postrzegania polskich sportowców przez osoby zainteresowane sportem. Pierwsza dwójka nie dziwi w ogóle. To z tej pary można spodziewać się także zwycięzcy plebiscytu. Na trzecim miejscu spodziewałem się raczej Bartosza Zmarzlika. Niewykluczone jednak, że pozycję sukcesów skoczków tradycyjnie wzmacnia jak zwykle końcówka roku, gdy informacji na ich temat jest najwięcej. Wysokie miejsce zajął Jan Błachowicz reprezentujący MMA – mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, ekspert z zakresu konsultingu i marketingu.Ciekawy jest rozkład odpowiedzi w poszczególnych grupach wiekowych. W grupie wiekowej 45-54 lat rozkład odpowiedzi jest taki sam jak w badaniu ogólnym. Natomiast w grupach młodszych można zaobserwować ciekawe różnice.Dominacja Roberta Lewandowskiego nie może dziwić. Osiągnął on w minionym roku praktycznie wszystko co mógł dokonać. Jestem bardzo ciekawy, czy zeszłoroczny zwycięzca rankingu Bartosz Zmarzlik w oficjalnym plebiscycie będzie wyżej niż w naszym badaniu. Plebiscyt PS rządzi się swoimi prawami i jest mocno uzależniony od „mobilizacji” fanów danej dyscypliny. Mimo, że Zmarzlik budzi różne emocje wśród kibiców czarnego sportu, sympatycy „jazdy w lewo” mają świadomość, że jest on na ten moment najlepszym ambasadorem Speedwaya i zrobią wszystko by ponownie było o nim głośno – mówi Paweł Chmielowski ze Sport Analytics.


Ankietowani nie mają natomiast żadnych wątpliwości, kto zasługuje na tytuł sportowego objawienia roku w polskim sporcie. Z miażdżącą przewagą wygrywa Iga Świątek, którą wskazało prawie 73% badanych. Jednak drugim w kolejności odkryciem roku nie okazał się Jan-Krzysztof Duda, ale Krzysztof Ratajski, który w emocjonujący sposób awansował do ćwierćfinału Mistrzostw Świata w darcie.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page