top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Kuriozalna kładka

16 września odbyło się uroczyste otwarcie kładki nad Jeziorem Kórnickim. Jak podaje kórnicki magistrat jest to najbardziej wyczekiwana budowla w Kórniku....

Na pierwszy rzut oka inwestycja ta wydaje się zbytkiem, gdyż nie jest niezbędna komunikacyjnie (skraca spacer wokół jeziora o ok. 300 m), poza tym wprowadza w atrakcyjny przyrodniczo pejzaż jeziora kórnickiego mocny, betonowy element a do tego jest to bardzo drogie przedsięwzięciu, które kosztowalo ponad 24 miliony złotych!!! Widać samorząd kórnika nie miał pilniejszych potrzeb, takich jak rozbudowa przepełnionych szkół, nowe placówki medyczne dla coraz większej liczny mieszkańców gminy, czy też sanacja szwankującej komunikacji... A jak to się zaczęło i co o tej budowie mówią samorządowcy?


Promenada zaczęła powstawać w 2010 roku. Dziś ma 3 kilometry. Przebiega od ulicy Jeziornej w Kórniku-Bninie, ścieżką pieszo-rowerową i pomostami, poprzez kładkę, do terenów KCRiS Oaza-Błonie. Dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy Kórnik z Instytutem Dendrologii Polskiej Akademii Nauk zmodernizowany został również szlak pieszo-rowerowy wiodący nad Jeziorem Kórnickim przez Las Doświadczalny Zwierzyniec. Łącznie promenada wraz ze szlakiem umożliwia 5 kilometrowy spacer.


– Kładka nad Jeziorem Kórnickim jest zwieńczeniem promenady im. Wisławy Szymborskiej, a zarazem połączeniem pomiędzy terenami miasta i jego zabytkami, a centrum rekreacyjno-sportowym KCRiS Oaza-Błonie. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy i turyści mogą w pełni korzystać z walorów turystycznych i rekreacyjnych Kórnika – informuje Sylwia Kowalska z urzędu miasta Kórnik.


– Kładka przez fragment jeziora zapewni bezpieczne dojście m.in. do ścieżki zdrowia na Zwierzyńcu a dalej – duktem leśnym wśród malowniczego drzewostanu – do ul. Zwierzynieckiej. Dzieje się wiele dobrego, cieszmy się wszyscy razem z tej inwestycji, to sukces wszystkich mieszkańców naszej gminy, spróbujmy, by kładka połączyła serca wszystkich mieszkańców – dodaje Adam Lewandowski Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kórnik. Budowę podwieszanej kładki o długości 136 metrów, z oświetleniem oraz 200 metrów promenady ukończono przed terminem.


56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page