• Redakcja Nowy Poznań

Lotnisko dostanie kredyt

25 mln zł pożyczki płynnościowej z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju otrzyma Port Lotniczy Poznań-Ławica. W czwartek (25 lutego) podpisano umowę w tej sprawie. Według przewidywań straty lotniska w tym roku przekroczą 30 mln zł. Pożyczka została oprocentowana zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy przedsiębiorstwom w czasie pandemii. Została ona zabezpieczona m.in. majątkiem lotniska. Prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski zaznaczył w trakcie konferencji prasowej, że udzielona pożyczka pomoże w sfinansowaniu działalności operacyjnej lotniska. "Dzięki temu dostajemy tlen i jesteśmy gotowi do walki konkurencyjnej na rynku, który będzie jeszcze bardziej konkurencyjny, ponieważ tort do podziału się zmniejszy" - podkreślił. "Te 25 mln zł pozwala nam na odblokowanie programu emisji obligacji, bo na to czeka bank. Dzięki temu port będzie dysponował 62 mln zł w tym roku" - powiedział. Jak wyjaśnił w ub. roku, według planów sprzed wybuchu pandemii, spółka miała mieć 93 mln zł przychodów. "Mieliśmy 35 mln zł. Straciliśmy 70 proc. ruchu lotniczego i przychodów" - powiedział Wiatrowski. Dodał, że jednocześnie lotnisko musiało wypłacić 24 mln zł odszkodowań z tytułu strefy ograniczonego użytkowania.


Pytany o przewidywany wynik finansowy lotniska w tym roku podkreślił, że będzie on "najgorszy, podobnie jak w innych portach". "Straty wyniosą ponad 30 mln zł" - przyznał Wiatrowski. W związku z sytuacją finansową lotnisko obniżyło o 30 proc. koszty pracy. "To niestety wiązało się z optymalizacją zatrudnienia. Zmniejszyliśmy o 20 proc. etaty. Wszystkich pracowników, za zgodą związków zawodowych, pozbawiliśmy również premii, nie tylko za 2020 r., ale za 2021 r." - opisał prezes portu.


Wiatrowski wskazał, że w 2019 r. poznańskie lotnisko obsłużyło blisko 2,5 mln pasażerów, a w 2020 r. 657 700 osób. "Dzisiaj każdy pasażer jest ważny" - zaznaczył. Dodał, że lotnisko obecnie nie funkcjonuje całą dobę, tylko 16 godzin dziennie. "W nocy mamy operacje na żądanie, które muszą być wcześniej zapowiedziane i wtedy pojawia się obsada" - powiedział.


Według przewidywań Wiatrowskiego w tym roku pomoc rządowa dla lotniska może być na podobnym poziomie jak w ub. roku "W zeszłym roku to było 8,5 mln zł pomocy bezzwrotnej. Dobre i to. Staramy się również o większe środki" - powiedział. Prezes zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju Wojciech Marcinkiewicz podkreślił, że pożyczka płynnościowa udzielona poznańskiemu lotnisku wynosi 25 mln zł. "To jest największa kwota jaką WFR do tej pory udzielił" - zaznaczył.


"Pożyczka jest udzielona na okres sześciu lat na warunkach oprocentowania wynikających z przepisów" - powiedział. Wsparcia udzielono z sześciomiesięcznym okresem karencji i jednomiesięcznymi ratami. Pożyczka została oprocentowana zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy przedsiębiorstwom w czasie pandemii. Została ona zabezpieczona m.in. majątkiem lotniska.


29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie