• Redakcja Nowy Poznań

Malta bez wody

Niesamowity widok, bajkowego o tej porze roku jeziora Malta wykonała z lotu drona firma Aveos. Akwen w tej chwili posiada minimalny stan wody, po jej spuszczeniu, co pozwala dostrzec rzeczy wiosną i latem niedostrzegalne. A jaka jest historia tego akwenu i dlaczego jest obecnie bez wody?


W roku 1917 ogłoszono konkurs na wybudowanie w tym miejscu ośrodka sportowego dla młodzieży. Już wtedy na Maltę tłumnie przychodzili młodzi poznaniacy, aby się „sportować”, jak mówiono, pod kierunkiem instruktorów z organizacji "Sokół". Koncepcję budowy w tym miejscu parku wraz z Kopcem Wolności opracował Adam Ballenstaedt.


Prace nad zbiornikiem rozpoczęto podczas II wojny światowej, gdy Niemcy rozpoczęli przy użyciu niewolniczej siły roboczej powiększać istniejące stawy rybne.


Po drugiej wojnie światowej kontynuowano prace budowlane z wykorzystaniem również pracy młodzieży z tak zwanych hufców Służby Polsce. Powstałe w ten sposób Jezioro Maltańskie oddano uroczyście do użytku w 1952 (budową do 1950 kierował Jan Deskur). Akwen popadał potem w ruinę i zarastał. Bodźcem do jego rewitalizacji była propozycja zorganizowania w Poznaniu Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w 1990. Głównym inicjatorem odbudowy jeziora i stworzenia światowej klasy toru regatowego był prezydent Andrzej Wituski, wspomagany m.in. przez Jerzego Smorawińskiego i Andrzeja Kraśnickiego. Przemieszczono wtedy około miliona metrów sześciennych ziemi i zbudowano obiekty sportowe projektu Klemensa Mikuły. Mistrzostwa otworzył ówczesny prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Kwaśniewski, który wspomógł projekt, przekazując na spłatę długów 13 miliardów ówczesnych złotych. Mistrzostwa, mimo że roboty były kończone na ostatnią chwilę, zyskały wysoką ocenę sportowców i organizatorów.


W 2006 POSiR zlecił pracowni Ultra Architects zaprojektowanie kawiarni zlokalizowanej w pobliżu mostu na Cybinie i mety toru regatowego. Obiekt zaprojektowano w formie żółtej łodzi podwodnej wyłaniającej się ze zbocza. Pod ziemnym przekryciem obsianym trawą znajdować się miał pawilon o zróżnicowanych funkcjach. Dach stanowić miał rodzaj mostu nad tarasem kawiarni. Całość koncepcji dopełniał niewielki amfiteatr. W 2008 wybuchł kryzys gospodarczy i inwestycji nie zrealizowano.


Co cztery lata, z jeziora jest spuszczana woda. Wykonuje się to, aby dokonać odmulenia i oczyszczenia dna oraz uporządkować brzegi. Przy okazji demontowana jest fontanna i odławiane są ryby. W 2008 roku wyłowiono rekordowo 30 ton ryb różnych gatunków.


29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie