top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Minister pod pomnikiem

„Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa Polski są silne, dobrze wyposażone, wyszklone i nowoczesne siły zbrojne. Na Wojskach Lądowych, najliczniejszych, spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. (…) Dziękuję za codzienną służbę związaną na przykład z usuwaniem klęsk żywiołowych, za służbę na granicy polsko-białoruskiej. To jest wyzwanie, któremu żołnierze Wojska Polskiego stawiają czoła właśnie dziś. Wspierając Straż Graniczną, odpierając atak hybrydowy, który ma miejsce na Polskę i na Unię Europejską.


Dziękuję za ofiarność i zaangażowanie” – powiedział Mariusz Błaszczak podczas uroczystości z okazji święta Wojsk Lądowych w Poznaniu. Minister przypomniał, że ogłoszona niedawno decyzja o zakupie 250 czołgów Abrams w wariancie SEPv3 pozwoli na wydatne zwiększenie potencjału Wojsk Lądowych. „Kilka tygodni temu, razem z premierem Jarosławem Kaczyńskim przedstawiłem decyzję o zakupie dla Wojsk Lądowych 250 najnowocześniejszych czołgów Abrams. Czołgi trafią właśnie do 18 Dywizji Zmechanizowanej, będą stacjonowały na wchodzie kraju, tak żeby bronić Rzeczypospolitej, żeby odstraszać ewentualnego agresora. To niezwykle ważne, żeby Wojsko Polskie dysponowało najnowocześniejszym sprzętem, i tak się dzieje” – powiedział.


Zgodnie z decyzją szefa MON, osobą odpowiedzialną za procedurę pozyskania czołgów Abrams będzie gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. „Chcę podkreślić, że pan generał Maciej Jabłoński, który jest dowódcą doświadczonym i sprawnym, będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu kupienia czołgów Abrams na rzecz Wojska Polskiego, a następnie wdrożenie tych czołgów. Jestem przekonany, że doświadczenie pana generała zaprocentuje tym, że cały proces będzie przebiegał sprawnie, że cały proces zakończy się w stosunkowo krótkim czasie. Pan generał miał sposobność już kilkukrotnego rekonesansu w Stanach Zjednoczonych, spotykał się zarówno z użytkownikami czołgów, czyli z żołnierzami wojsk amerykańskich, jak i z producentami. Jest doskonale przygotowany, żeby wypełniać tę ważną rolę” - podkreślił minister.


Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom Wojska Polskiego wyróżnienia. Podziękował również za współpracę przedstawicielom wojsk Stanów Zjednoczonych oraz podkreślił rolę wspólnych ćwiczeń. „Dziękuję za to, że żołnierze Wojska Polskiego mogą korzystać ze wspólnych ćwiczeń, że żołnierze amerykańscy dzielą się swoim doświadczeniem, swoją wiedzą. Jednym z efektów tych wspólnych ćwiczeń, jest to, że zdecydowaliśmy się na kupienie czołgów Abrams” - powiedział. W czasie wizyty w Poznaniu szef MON złożył wieniec przed Pomnikiem Armii Poznań.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page