• Redakcja Nowy Poznań

Mniej nas w kościołach

Mniej niż 40 proc. wiernych w Wielkopolsce chodzi do Kościoła, a niecałe 20 proc. przystępuje do komunii – tak wynika z danych opublikowanych przez Instytut Statystki Kościoła Katolickiego. Badania przeprowadzone zostały w 2019 roku i obejmują rok 2018. W archidiecezji poznańskiej na niedzielną mszę chodzi ponad 38 proc wiernych, w gnieźnieńskiej 37 proc, a najwięcej w diecezji kaliskiej – ponad 43 proc. Wskaźniki te od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie.


Spada natomiast liczba księży, zakonników, zakonnic i powołań. Jak podają statystyki kościelne, w Polsce jest dokładnie 24 876 księży, a według danych z 2017 było ich 24 917. W przeliczeniu na 100 księży najwięcej alumnów jest w seminarium archidiecezji warszawskiej, najmniej w diecezji sosnowieckiej. W tym zestawieniu sytuacja w kościołach poznańskim, gnieźnieńskim i kaliskim jest przeciętna.


Średnio nieco ponad 8 proc. katolików jest zaangażowanych w życie swoich parafii. Najlepiej pod tym względem jest w diecezji przemyskiej, najgorzej w elbląskiej. W archidiecezji poznańskiej odnotowano wynik zbliżony do średniego, gorzej jest za to w Kościele gnieźnieńskim i kaliskim.


Co ciekawe, według sondaży CBOS, pomimo iż ok. 60 proc. Polaków nie bierze udział w niedzielnej eucharystii, to ponad 90 proc. deklaruje, że jest katolikami. Za TVP Poznań.


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie