top of page
  • Redakcja Nowy Poznań

Mural dla Kulczyka

Mural poświęcony Janowi Kulczykowi zostanie w październiku odsłonięty w Poznaniu. Dzieło Łukasza Gruszczyńskiego powstanie na ścianie akademika w centrum miasta.

Zmarły w 2015 r. przedsiębiorca był m.in. filantropem, mecenasem kultury i sportu. Inicjatorami przedsięwzięcia są poznańskie środowiska naukowe i artystyczne, m.in. festiwal Malta, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu czy Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. "Mural pragniemy dedykować człowiekowi, który był mecenasem sztuki, artystą biznesu, wizjonerem i marzycielem.


Był człowiekiem, który wierzył w edukację i rozwój młodzieży - do dziś wyróżniający się studenci i doktoranci mogą ubiegać się o dofinansowanie z założonego przez niego programu stypendialnego" - powiedział w czwartek dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński. Podczas konferencji prasowej podkreślano, że Jan Kulczyk angażował się w działalność charytatywną i w rozwój polskiego sportu w Poznaniu i w kraju.

Twórcą muralu na ścianie dawnego hotelu Polonez, obecnie akademika Student Depot Polonez będzie poznański artysta Łukasz Gruszczyński. "Nie mogłem odmówić zaproszeniu do udziału w tym przedsięwzięciu: postać wielkiego formatu, ściana wielkiej powierzchni, świetny punkt w Poznaniu, dobrze widoczna ściana.


Jestem dopiero na etapie rozpoznawania sylwetki dra Jana Kulczyka, projekt dopiero się zawiązuje. Trudno jeszcze powiedzieć, jak ten mural będzie wyglądał - raczej nie będzie to wizerunek, będzie to być może kompozycja geometryczna, może jakaś iluzja przestrzeni" - powiedział w czwartek dziennikarzom. Mural ma powstać we wrześniu, zostanie odsłonięty 1 października. "Ta spektakularna ściana o powierzchni ponad 500 mkw. jest niewątpliwie wyzwaniem dla artysty i realizatorów. Bardzo liczę na stworzenie ważnego dzieła, które artystycznie wzbogaci przestrzeń publiczną naszego miasta" - powiedział Merczyński.


40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page