top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Nękają niewidomego

Zapraszam do obejrzenia krótkiego dokumentu "Pan Niewidomy z Poznania", który stworzyłem z pomocą reżysera Kamil Przybylak (Cam-L Studio). W okolicach walentynek 2020 poznałem niewidomego Pana Piotra pod pewnym centrum handlowym niedaleko Poznania, gdzie zbierał pieniądze. Zaproponowałem mu zamiast gotówki wspólny posiłek i udaliśmy się do restauracji. Tam niestety odmówiono nam obsługi, ponieważ jak później się okazało, między lokalem a stojącymi pod centrum osobami zbierającymi pieniądze m.in. Panem Niewidomym było wiele nieporozumień.


Postanowiłem nagrać tą sytuację i moje zbulwersowanie i udostępniłem wszystko na moim instagram'owym stories. Następnie udaliśmy się w inne miejsce, gdzie podczas wspólnego posiłku poznałem historię Pana Piotra. Okazało się, że od kilkunastu lat jest atakowany na ulicy i szkalowany w internecie, gdzie okrzyknięto go oszustem udającym niewidomego. Nawet wyroki w sądzie gdzie dowiódł, że jest niewidomy nie przerwały agresji ze strony ludzi na niego i powtarzania fałszywych oskarżeń. Pan Piotr nigdy nie miał okazji opowiedzieć swojej historii, obronić się i odpowiedzieć na stawiane mu zarzuty, dlatego postanowiliśmy mu pomóc tworząc ten film. Historia z restauracją zakończyła się pozytywnie. Zostaliśmy z Panem Piotrem zaproszeni na obiad, na który restauracja przygotowała nawet menu w alfabecie Braille'a. Problem żebractwa występuję wszędzie. Można się zgadzać i pomagać, można się nie zgadzać i nie dawać pieniędzy, ale na pewno nie można poniżać ludzi i odbierać możliwości obrony. Bardzo proszę o udostępnienie filmu, tak aby dotarł do jak największej ilości ludzi.


Film publikujemy na YouTube po roku od powstania gdyż mimo upływu czasu i chwili spokoju ponownie rozpoczęła się nagonka na rzekomego "oszusta". Pan Piotr nie widzi i nie będzie widział. Padają zarzuty, że bywa niekulturalny - nie polemizuję z tym bo po takiej fali agresji i hejtu wobec niewidomego - sam byłbym nieprzyjemny... Zobacz, oceń - wyciągnij wnioski - udostępnij. Film został wyprodukowany niekomercyjnie ze środków własnych. Chciałbym podziękować wszystkim wspaniałym osobom zaangażowanym w projekt Kamilowi, który uruchomił filmową lawinę pomocy dzięki której powstał ten dokument.


Produkcja: Cam-L Studio Reżyseria i zdjęcia: Kamil Przybylak Muzyka: Tomasz Toczkowski Montaż: Jan Wikarski, Olga Bejm Kolor-korekcja i grading: Ola Kraus Postprodukcja dźwięku: Radlab Rental: 2K4K, Kretka Film, CVK Podziękowania: Karol Soczewko, Wacław Mączyński, Mariusz Lisiecki, Przemysław Kretkowski, Aleksandra Cieślak.
56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page