• Redakcja Nowy Poznań

Napięcie na Ukrainie

Agencja Janes poinformowała 9 kwietnia o relokacji ze co najmniej 14 jednostek naziemnych i ciężkiego sprzętu. Na granicę ściągnięto także kilka wyrzutni typu Iskander, prawdopodobnie ze Swierdłowska. Agencja Janes powołuje się na swojego analityka Thomasa Bullocka, który za pośrednictwem wywiadu typu open source twierdzi, że Rosja ściąga na granice z Ukrainą co najmniej 14 jednostek i kilka systemów rakietowych Iskander. W przegrupowaniu biorą udział jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego z 74 i 35 brygady zmotoryzowanej, 120 brygady artylerii i 6 pułku czołgów. Do granicy zbliżają się czołgi, bojowe wozy piechoty (BMP) i artyleria dalekiego zasięgu, w tym MSTA, działa samobieżne, termobaryczne, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe typu Huragan i systemy rakietowe Iskander. Te ostatnie ściąnięto najprawdopodobniej ze 119. brygady rakietowej stacjonującej w obwodzie swierdłowskim – podaje agencja.


Według Janesa, który analizuje otwarte dane z sektora obronnego, do graniczącego z Ukrainą regionu Woroneża przybyło kilku Iskanderów. Janes informuje również, że na południe od Woroneża utworzono poligon, wyposażony w systemy komunikacji dalekiego zasięgu i szpital polowy. Na Krymie i sąsiednim Kraju Krasnodarskim zaobserwowano podobną koncentrację wojsk i sprzętu, w tym bojowe wozy piechoty i moździerze samobieżne „Tulipan”, a niedawno MO FR poinformowało, że z Morza Kaspijskiego przerzucono do Floty Czarnomorskiej 10 kutrów rakietowych i desantowych. W relokacji bierze udział wojsko Południowego Okręgu Wojskowego – czytamy w komunikacie.


Agencja ocenia, że to prawdopodobnie największe niejawne przemieszczenie wojsk Federacji Rosyjskiej od 2015 r. Zastrzega, że “analitycy nie odnotowują na razie oznak przygotowań do ofensywy”, ale jeśli Rosja będzie nadal przesuwać siły do ​​ukraińskiej granicy “może się to zmienić”.
12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie