• Redakcja Nowy Poznań

Nielegalne wyścigi w Poznaniu?

Na platformie Youtube można znaleźć nagranie, ukazujące nielegalne wyścigi w Poznaniu oraz driftowanie na parkingu jednego z supermarketów. Film został nadesłany 11.01 i najprawdopodobniej prezentuje wydarzenia sprzed kilku dni.


Jakie są kary za nielegalne wyścigi? Niejednoznaczne, wiele zależy od okoliczności, jednak najczęściej policjanci wystawiają mandaty jedynie za "nadmierną prędkość". To, jaka zostanie wystawiona kara, zależy oczywiście od prędkości, na tej podstawie ustalany jest koszt mandatu oraz ilość punktów karnych.


Co grozi za driftowanie? W najlepszym wypadku – mandat. Jak wysoki? Tutaj widełki są różne. Wszystko dlatego, że w kodeksie nie ma takiego wykroczenia jak „ślizganie się na parkingu” albo „wprowadzanie auta w umyślny poślizg”. Policjanci mogą ukarać kierowcę za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Dokładniej: z artykułu 86 lub 98 kodeksu wykroczeń. Koszt mandatu wynosi od ok. 200 zł do 500 zł.


A jak wygląda to w Niemczech? Przed reformą, która została wprowadzona 4 lata temu, kierowcom ścigającym się z niedozwoloną prędkością po ulicach miast, groziła grzywna 400 euro i odebranie na miesiąc prawa jazdy. Po zmianie w prawie organizatorom i uczestnikom takich wyścigów grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. W przypadku ciężkiego zranienia bądź śmierci osób trzecich maksymalna kara wynosi dziesięć lat więzienia. Nowe przepisy przewidują także możliwość konfiskaty pojazdów uczestniczących w nielegalnych rajdach.159 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Koniec nauki