• Redakcja Nowy Poznań

Nowa metoda oszustów

Po raz kolejny apelujemy do osób starszych o nieprzekazywanie pod żadnym pozorem pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariuszy Policji lub działają pod inną "legendą". Oszuści wciąż modyfikują swoje przestępcze metody, wywierają presję czasu i wyłudzają pieniądze od niczego nieświadomych osób. Wczoraj seniorka straciła ponad 40 tysięcy złotych – została namówiona przez oszustów do przekazania swojej karty bankomatowej wraz z pinem osobie, która działała pod "legendą" policjanta, rozpracowującego grupę złodziei podszywających się pod pracowników poczty.


Co jakiś czas do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu docierają sygnały o powtarzających się próbach wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy cały czas zmieniają sposób działania i wymyślają nowe historie, mające na celu skłonienie seniorów, do przekazania pieniędzy.


W ostatnim czasie poznańscy policjanci otrzymali sygnały od mieszkańców o nowej formie działania oszustów. Dzwonią oni do starszych osób podając się za policjantów, jednocześnie informują rozmówcę o tym, że na osiedlu grasują złodzieje, którzy okradają starszych ludzi podszywając się za pracowników poczty. W trakcie rozmowy informują, że pieniądze zgromadzone na ruchu bankowym są zagrożone i namawiają seniorów do przekazania karty bankomatowej wraz z pinem, aby pomóc w namierzeniu tych przestępców.


Taka sytuacja miała miejsce wczoraj na Osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Starsza kobieta, zawierzyła oszustom, ponieważ była przekonana, że pomaga w zatrzymaniu złodziei. Przekazała fałszywym policjantom swoją kartę do bankowości elektronicznej wraz z pinem. W ten sposób straciła ponad 40 tys. złotych.


Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej z obcą osobą słyszymy sugestię, że musimy przekazać komuś nasze pieniądze, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Wtedy natychmiast należy odłożyć słuchawkę i zadzwonić na numer 112!


Funkcjonariusze chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc, jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!


Marta Mróz, Policja Poznań


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Koniec nauki