• Redakcja Nowy Poznań

Nowy CyberKnife w Poznaniu

„Wielkopolskie Centrum Onkologii - innowacyjny ośrodek leczenia raka w Polsce. Drugi CyberKnife w Poznaniu” pod takim hasłem odbyła się 30 marca 2021 konferencja organizowana przez Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO). Spotkanie zostało zorganizowane w związku z zakupem przez WCO drugiego już CyberKnife, czyli noża cybernetycznego, służącego do leczenia różnych przypadków nowotworów. Nowoczesny akcelerator do radioterapii został zakupiony ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii.


Spotkanie było poświęcone innowacyjnemu leczeniu nowotworów przy zastosowaniu zrobotyzowanego akceleratora CyberKnife, urządzenia dedykowanego napromienianiu trudno dostępnych nowotworów. Urządzenie jest niezwykle precyzyjne, pozwala tym samym chronić tkanki zdrowe u chorego. Nóż cybernetyczny (CyberKnife) przeznaczony jest dla dwóch grup pacjentów onkologicznych – takich, u których szansa na trwałe wyleczenie jest duża i w związku z tym zostają oni poddani leczeniu radykalnemu oraz chorych z zaawansowaną formą choroby nowotworowej. Tacy pacjenci, dzięki nożowi cybernetycznemu mogą zostać poddani radioterapii paliatywnej, która ma na celu poprawę komfortu życia i ograniczenie objawów choroby nowotworowej.


Na świecie są setki urządzeń, takich jak CyberKnife. W samej Polsce jest dostępny m.in. w Poznaniu i Gliwicach. Wielkopolskie Centrum Onkologii od początku swojej działalności dąży do poprawy dostępności do nowoczesnych metod radioterapii dla Pacjentów. Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w Polsce i Europie. Działania na rzecz poprawy efektywności i jakości leczenia pacjentów onkologicznych są priorytetem WCO. Wszelkie działania dotyczące podnoszenia jakości i komfortu leczenia w Poznaniu mają na celu rozwój ośrodka w oparciu o innowacyjny sprzęt i wykfalifikowaną kadrę medyczną. WCO jest także jednym z największych ośrodków onkologicznych, jeżeli chodzi o potencjał kadrowy, naukowy i liczbę leczonych chorych z udziałem radioterapii. – podkreślał prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu podczas konferencji. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wyraził satysfakcję ze współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii, podkreślając, jak ważne jest dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego inwestowanie w opiekę zdrowotną.


– W życiu decydentów są bardzo nieliczne dni, w których można odczuwać tak ogromną satysfakcję z tego, co się robi. CyberKnife to bardzo istotny zakup dla regionu. Liczę, że nowe urządzenie będzie spełniało oczekiwania lekarzy i pacjentów i będzie przynosiło ludziom nadzieję na wyzdrowienie. To już drugi CyberKnife, który kupujemy wraz z WCO. Tego rodzaju wydatki są dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wydatkami priorytetowymi i tak je traktujemy. Inwestycje w opiekę zdrowotną to inwestycje konieczne, dlatego jest ona numerem jeden na liście wydatków, które również – jako samorządowcy – będziemy ponosić także teraz. Życzę wszystkim Państwu, aby te urządzenia, które zakupiliśmy, służyły jak najlepiej i dziękuję białemu personelowi za Wasz wysiłek w tych trudnych czasach – podkreślał. Kontynuując temat zaangażowania województwa w polepszanie systemu ochrony zdrowia w regionie, Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego zaznaczyła, że województwo wielkopolskie skupia się na inwestowaniu w innowacje i dąży do tego, aby Wielkopolska była pionierem w leczeniu.


- Z szacunkowych badań wynika, że w 2030 roku, dwieście tysięcy osób będzie zapadało na choroby nowotworowe, dlatego tym bardziej cieszę się na zakup CyberKnife, który posłuży w leczeniu raka. Województwo Wielkopolskie inwestuje w rozwiązania innowacyjne, ponieważ zależy nam na pozycji lidera w leczeniu pacjentów. Spotkałam w WCO ludzi, którzy są pełni pasji i za to im bardzo dziękuję, dziękuję, że mogę być częścią tego procesu. – podkreślała. Kwestię rozwoju zrobotyzowanej radioterapii i jej przełożenia na sytuację pacjentów poruszył podczas spotkania prof. dr hab Piotr Milecki, Konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej województwa wielkopolskiego, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii, członek Zespołu ds. opracowania strategii protonoterapii w Polsce. – CyberKnife ma służyć naszym chorym. Pierwszym zyskiem dla pacjenta jest skrócony czas leczenia. Ponadto w przypadku zastosowania zrobotyzowanej radioterapii, ogromną zaletą jest lepsza ochrona tkanek zdrowych podczas terapii. MK


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie