Redakcja Nowy Poznań
Odzyskanie Poznania z rąk Niemców
25 stycznia 1919 roku Wojciech Trąmpczyński, jako prezes prowincji poznańskiej z ramienia Naczelnej Rady Ludowej, formalnie zniósł wszystkie ograniczenia narzucone przez władze pruskie dotyczące nauki i używania języka polskiego w szkolnictwie na terenach wyzwolonych przez powstańców. Tego dnia też został wstrzymany ruch towarowy między Wielkopolską a Rzeszą, który do tej pory odbywał się zgodnie z przedpowstańczym rozkładem. Tym samym na niemieckie rynki, a zwłaszcza do Berlina, przestały docierać towary żywnościowe z terenów poznańskiego zaplecza rolniczego.
Na froncie, opuszczone na skutek wydarzeń dnia poprzedniego Babimost i Kargowa zostały obsadzone przez posterunki polskie, a następnie wzmocnione odpowiednio przez kompanię wielichowską ppor. Kazimierza Szcześniaka oraz kompanię wolsztyńską ppor. Stanisława Tomiaka. Oddziały powstańcze dotarły też do Nowego Jaromierza.
Na zdjęciu Stanisław Tomiak już jako podpułkownik. Po powstaniu bił się z sowietami, w 1939 roku dowodził poznańskim 58. Pułkiem Piechoty aż do zakończenia bitwy nad Bzurą. Po wojnie osiadł w Londynie, pozostawił wspomnienia publikowane w emigracyjnym „Przeglądzie Zachodnim” i wykorzystywane w publikacjach krajowych.

Źródło: https://pw.ipn.gov.pl