top of page
  • Redakcja Nowy Poznań

Odsłonią pomnik Smolenia

Ze względu na epidemię koronawirusa mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie mailowo, a także podczas spotkania konsultacyjnego online. Idea budowy pomnika słynnego kabareciarza spotkała się z jednogłośnym poparciem uczestników. Zgłoszono kilka uwag dotyczących formy rzeźby i miejsca, gdzie miałaby ona stanąć. Ostatecznie Zespół ds. wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania zdecydował się utrzymać pierwotną formę i lokalizację. Odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia - 11 czerwca (piątek) o godzinie 21.30, skwer przy ulicy Rybaki i Strzałowej w Poznaniu!


Pomnik przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stole. W jednej dłoni artysta trzyma papierosa, drugą ręką natomiast wskazuje gestem milczenie, co jest nawiązaniem do słynnego skeczu pt. "Aaa tam cicho być". Po drugiej stronie stołu pozostawiono puste krzesło, na którym każdy może przysiąść i odpocząć w towarzystwie aktora. Autorem projektu pomnika jest Piotr Socha - zwycięzca konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.


Rzeźba stanie na skwerze najprawdopodobniej w grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci artysty. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia, a także organizator zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.


Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret "Tey", który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia", zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmarł w grudniu 2016 roku.


JZ


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page