• Redakcja Nowy Poznań

Otwierają restauracje

Parma i Rukola to kolejna restauracja, która zdecydowała się na taki krok i tym samym dołączyła do ogólnopolskiej akcji #OtwieraMy. Rząd bowiem wciąż nie odmroził branży gastronomicznej. Restauratorzy mają dość czekania i ponoszenia dalszych strat. Niektórzy więc decydują się łamać rządowe obostrzenia. Inni z kolei szukają sposobów, by je po prostu obejść.


Właściciele restauracji Parma i Rukola zapewniają, że wszyscy ich klienci jedynie testują smaki, co jest legalne - ich zdaniem - i uzasadnia spożywanie dań przy stolikach.


W zaledwie kilka dni od ogłoszenia ponownego otwarcia zarezerwowano już większość miejsc w Parmie i Rukoli na nadchodący weekend. Testerów smaku zaprasza także wildecka restauracja Cudo, serwująca dania kuchni wegańskiej.


Nie tylko poznańscy restauratorzy są w sytuacji krytycznej. Dłużej z rządowych zapomóg nie utrzymają pracowników i nie opłacą kosztów stałych. Zatem stoją przed wyborem: ryzykować konflikt z prawem lub zbankrutować. Coraz większa ilość przedsiębiorców wybiera to pierwsze. Przedstawiamy wywiad Konrada Berkowicza z krakowskim restauratorem, który nie stosował się do obostrzeń sanitarnych od początku lockdownu.


30 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie