• Redakcja Nowy Poznań

#OtwieraMY - strajk przedsiębiorców

Ruszyła oddolna akcja przedsiębiorców z niemal całego kraju, która zakłada otwarcie gospodarki pomimo trwającej pandemii i obostrzeń sanitarnych. Przedsiębiorcy zdecydowali się na protest, gdy sąd orzekł, że rządowe zakazy epidemiczne są sprzeczne z konstytucją, a kary sanepidu zostały uchylone. Uzasadnienie mówi o tym, że ograniczenie praw i wolności konstytucyjnych nie może nastąpić poprzez rozporządzenie, ale przez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.


Masowa akcja rozpoczęła się od ogłoszenia "Góralskiego Veta" oraz ogólnopolskiej akcji Pawła Tanajno - #OtwieraMY, który w wywiadzie dla WP mówił tak: Jeśli otwartych biznesów będą tysiące, rząd będzie musiał się poddać. Nie ma takiej armii ludzi w policji i sanepidzie, która pozwoli na nękanie kontrolami kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców

Do akcji przyłączyła się także część poznańskich restauratorów, którzy są zrzeszeni w Poznańskiej Izbie Gastronomii. W swoim manifeście piszą tak: Stało się! Czara goryczy się przelała. Wsłuchując się w Wasze głosy oraz łacząc się z innymi miastami oraz krajami przyłączamy się do akcji #otwieraMy i ogłaszamy #poznanskieveto.


Jednak Poznaniacy ogłosili, że ruszą z otwieraniem swoich przedsiębiorstw dopiero 1 lutego, a przypomnijmy, obowiązujące obostrzenia trwają do 31 stycznia. Możliwe jest, że rząd nie przedłuży restrykcji na dalszy termin, ale jeśli jednak to zrobi, niewątpliwe w Polsce nastanie wielki kryzys legislacyjny, pomiędzy sądami a władzą wykonawczą.

116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie