• Redakcja Nowy Poznań

Plaga włamań do domów

Policjanci na terenie Poznania i powiatu poznańskiego odnotowują co raz więcej przypadków kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych, które są w trakcie budowy. Łupem złodziei w wielu przypadkach stają się dużej wartości pompy ciepła montowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.


O ile chodzi o domy już zamieszkałe łupem włamywaczy najczęściej padają łatwe do zdobycia przedmioty wartościowe, takie jak gotówka, biżuteria czy elektronika (w tym laptopy, telefony komórkowe, tablety), czy też inny, cenny sprzęt. Jednak w domach będących jeszcze w budowie w ostatnim czasie atrakcyjnym łupem dla złodziei stają się elektronarzędzia oraz pompy ciepła, które są coraz częściej wybieranym ekologicznym i energooszczędnym źródłem ogrzewania dla domu.


Łatwy kąsek dla każdego włamywacza stanowią zwłaszcza domy jednorodzinne pozbawione zabezpieczeń. Jak się bowiem okazuje nadal niewielu ich właścicieli myśli o solidnej ochronie nieruchomości zarówno na etapie budowy jak i zamieszkania, która zapobiegłaby niepożądanej wizycie złodziei. Budując się, w celu jej uniknięcia zawsze warto skorzystać, z którejś z następujących opcji:


- ogrodzić swoją posesję,


- bezpiecznie składować materiały,


- pozostawiać maszyny i narzędzia pod kluczem,


- pracować ze sprawdzoną ekipą.


- dobrze oświetlić plac budowy


- rozważyć zamontowanie monitoringu


Pamiętajmy, że złodziej najszybciej pojawi się na budowie, w której sąsiedztwie nie ma innych zagospodarowanych nieruchomości. Właściciele działek na odludziu powinni szczególnie zatroszczyć się o zabezpieczenie swoich posesji. W innym wypadku możemy zawsze poprosić sąsiada, aby zerkał na naszą budowę. Poznajmy też dobrze ekipę budowlaną, z którą przyjdzie nam współpracować i miejmy oko na kręcących się w pobliżu nieznajomych. Jeżeli zauważymy pojawiające się w okolicy obce samochody, należy zapamiętać ich numery rejestracyjne.


Apelujemy więc do wszystkich, którzy są na etapie budowy własnego domu, o szczególną ostrożność i nadzór nad rzeczami, które mogą stać się łatwym łupem złodziei. Materiały budowlane, elementy wyposażenia wnętrz, narzędzia budowlane i elektronarzędzia pozostawione bez odpowiedniego nadzoru i źle zabezpieczone mogą niestety szybko zmienić właściciela. Kradzieże z posesji i włamania są bardzo częste, dlatego koniecznie należy dobrze zabezpieczać mienie, zarówno na placu budowy, jak i w zamkniętym pustostanie.


sierż.szt. Łukasz Paterski


38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie