• Redakcja Nowy Poznań

Pod Łabiszynem

22 stycznia 1919 roku na północnym odcinku frontu wielkopolskiego Niemcy zajęli stary polski gród Łabiszyn nad Notecią, w żnińskim powiecie. To było już trzecie starcie Polaków z Niemcami w tym miejscu: pierwszy raz zlał Prusaków pod Łabiszynem Jan Henryk Dąbrowski w 1794 roku, potem, na Wiosnę Ludów, 5 kwietnia 1848 roku Prusacy wymordowali tu oddział wielkopolskiej kawalerii.


W Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 samo miasteczko zostało zajęte brawurowym atakiem powstańców Władysława Poczekaja, którzy jeszcze 11 stycznia okrążyli załogę niemiecką i zmusili ją do poddania. Po jego utracie, trwały walki w rejonach Łabiszyna. Tam oddziały niemieckie wyparły Polaków z Antoniewa, Brzozy i Chmielnika, by pod osłoną ciemności dotrzeć do Kanału Noteckiego. Kontrofensywa kompanii żnińskiej, łabiszyńskiej, trzemeszeńskiej i poznańskiej zakończyła się odepchnięciem Niemców z zajętych pozycji. Na froncie południowym powstańcy ośmieszyli Niemców atakujących naszą placówkę we wsi Robczysko koło Leszna. 80 powstańców wycofało się w porę spod wrogiego ostrzału artyleryjskiego, pozostawili jednak w okopach elementy uzbrojenia i umundurowania. Morderczy ostrzał nieprzyjaciela poraził opuszczone pozycje, ale meldunek niemieckiego zwiadu lotniczego mówił o rozbitym całkowicie oddziale polskim. Nieubezpieczonemu atakowi piechoty niemieckiej nasi żołnierze dali podejść na 100 metrów i otworzyli ogień z karabinów maszynowych. Niemcy rzucili się do ucieczki, a ich straty oszacowano na 40 poległych żołnierzy, po stronie polskiej ranny był jeden powstaniec.


Tego samego dnia Rada Najwyższa Państw Koalicyjnych wyznaczyła szefa rozjemczej Komisji Międzysojuszniczej dla Polski. Został nim francuski polityk Joseph Noulens. #POWSTANIEna102 Na ilustracji pomnik Powstańców Wielkopolskich w Łabiszynie, odsłonięty w 1981 roku. Źródło: https://pw.ipn.gov.pl/


Jarosław Kiliński17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie