• Redakcja Nowy Poznań

Polski Amazon nie zarabia?

Okrągłe zero. Tyle podatku CIT zapłaciła europejska filia Amazona. I to pomimo tego, że przychody amerykańskiego koncernu ze sprzedaży w Europie osiągnęły rekordowy poziom.

44 mld euro to przychody Amazon EU SARL, europejskiej fili koncernu zarejestrowanej w Luksemburgu za rok 2020. Za jej pośrednictwem Amazon obsługuje swoje serwisy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Francji i Szwecji. Jednak pomimo tak wysokiego poziomu przychodów, spółka wykazała 1,2 mld euro straty.


„Strategia podatkowa amerykańskiego giganta polega na rejestrowaniu przychodów ze sprzedaży w luksemburskiej spółce, która przynajmniej na papierze przynosi ogromne straty, przez co nie musi płacić podatków za większość tego, co zarabia” – czytamy w artykule Polsat News. W sprawę zaangażowali się brytyjscy politycy. „Te wielkie cyfrowe firmy korzystają z naszych usług publicznych i infrastruktury oraz wyedukowanej i zdrowej siły roboczej. Ale w odróżnieniu od mniejszych firm i ciężko pracujących podatników, technologiczni giganci nie dokładają się do dóbr wspólnych” – stwierdziła posłanka brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Margaret Hodge.


Hodge wezwała również Premiera Borisa Johnsona do poparcia inicjatywy forsowanej przez Joe Bidena. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaproponował wprowadzenie globalnej minimalnej stawki podatku od dochodów korporacji. Proponuje również, aby cyfrowi giganci odprowadzali podatki od sprzedaży w tych krajach, w których odbywa się sprzedaż, niezależnie od miejsca rejestracji siedziby spółki.


Na problem związany z optymalizacją podatkową zwracaliśmy uwagę m.in. w raporcie Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Znikające miliardy. „Zjawisko przerzucania dochodu do obcych jurysdykcji podatkowych realizowane za pomocą cen transferowych kosztuje polski budżet co najmniej 10 miliardów złotych rocznie” – informowali w raporcie Radosław Piekarz i Aleksy Miarkowski, eksperci CA KJ ds. podatków i finansów publicznych.


14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie