top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Powstańczy pojazd opancerzony?

7 lutego 1919 roku nastąpiło apogeum ciężkich walk o Kolno, wieś przechodziła z rąk do rąk. W wyniku porażki polskiej w drugiej bitwie o Rawicz, jednostki niemieckie również i tutaj przeszły do kontrataku ze wsparciem pociągu pancernego. Ofensywę nieprzyjaciela udało się zatrzymać dopiero koło Miejskiej Górki, dzięki postawie osamotnionej 3. kompanii jarocińskiej i ustabilizowaniu linii frontu przy pomocy silnych posiłków ze Śremu, o czym wspominałem we wpisie dotyczącym wydarzeń z 6 lutego 1919 roku.


Front północny, dzięki zdobyciu i utrzymaniu Rynarzewa, mimo zmasowanego ataku Niemców, ustabilizował się. Dochodziło jednak tam do epizodów, w których odnosiliśmy spektakularne sukcesy: kompania rogozińska, dowodzona przez Wiktora Skotarczaka nie tylko odparła próbę ataku na Budzyń, ale zdobyła przy tym niemiecki samochód pancerny Erhardt M17 i dwa karabiny maszynowe. Na zdobytym pojeździe zawieszono biało-czerwoną flagę i triumfalnie wjechano do miasta. Na cześć dowódcy frontu północnego nazwano go „Pułkownik Kazimierz Grudzielski”. Samochód ten wziął potem jeszcze udział w wojnie z bolszewikami i w III powstaniu śląskim, służbę kończąc w Poznaniu, w 1928 roku.


Natomiast 7 lutego 1919 roku w Poznaniu, Komisariat Naczelnej Rady Ludowej mianował 122 podoficerów z byłej armii niemieckiej na stopień podporucznika, co znacząco wzmocniło liczebność kadry oficerskiej Armii Wielkopolskiej. W Przemęcie miejscowa kompania ochotników złożyła przysięgę w kościele farnym, a potem wyruszyła na front.

Koło Krotoszyna nie udało się niestety odbić, zajętych przez Niemców poprzedniego dnia Zdun.


W Warszawie, Piłsudski oficjalnie wydał dekret zezwalający 16 polskim posłom do parlamentu Rzeszy reprezentować ziemie zaboru pruskiego w Sejmie Ustawodawczym. Powołano również Najwyższą Izbę Kontroli i Prokuratorię Generalną, a także wprowadzono powszechną służbę wojskową i obowiązek szkolny w stopniu szkół podstawowych.


#POWSTANIEna102

Na ilustracji "Pułkownik Grudzielski" w całej swej, zrekonstruowanej krasie.

Źródło: poznan.uw.gov.pl

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page