top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Powstają przystanki wiedeńskie

Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do budowy przystanków typu „wiedeńskiego” na ulicy Dąbrowskiego (przy rynku Jeżyckim), co w zdecydowany sposób podwyższy ich standard. Aktualnie trwa projektowanie platform przystankowych, a prace budowlane są przewidziane w 2021r. - Zależy nam na doprowadzeniu tych przystanków do oczekiwanego przez naszych pasażerów standardu, oznaczającego znacznie łatwiejsze, a tym samym bezpieczniejsze korzystanie z pojazdów komunikacji publicznej – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.


Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa). To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, z niepełnosprawnościami, mających problem z poruszaniem się, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.


W 2021r. będą także prowadzone prace projektowe dotyczące przystanków Rynek Jeżycki na ulicy Kraszewskiego, których przebudowa pod kątem większej wygody wsiadania i wysiadania z tramwajów oraz autobusów jest planowana w roku 2022.


W 2021r. rozpocznie się również dostosowywanie przystanków Kosińskiego i Pamiątkowa do potrzeb osób starszych i mniej sprawnych. Prace są skoordynowane z rozpoczętą w tym roku gruntowną modernizacją ulicy Wierzbięcice.


- Wspólnie z MPK Poznań przykładamy dużą wagę do takiego planowania prac, żeby w miarę możliwości były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów – mówi J. Gosiewski. – Właśnie dlatego rozpoczęcie remontu torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej na dalszym odcinku ul. 28 Czerwca 1956r. zostało przewidziane w przyszłym roku.


W ramach wymiany infrastruktury torowo-sieciowej od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej przebudowane zostaną przystanki Kosińskiego oraz Pamiątkowa. Oba będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na czym zyskają nie tylko pacjentki i pacjenci Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, ale wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej. Zakończenie tych prac jest planowane na rok 2022.


Na poprawę standardu przystanku będą mogli także liczyć mieszkańcy i pasażerowie z Górczyna. W 2021r. ZTM zaplanował przebudowę przystanku Sielska przed pętlą Górczyn. Po zakończeniu prac będzie można z dużo większą łatwością korzystać z komunikacji tramwajowej.


W przyszłym roku planowane są kolejne modernizacje/rozbudowy przystanków autobusowych. Celem jest podniesienie standardu i komfortu korzystania z komunikacji autobusowej oraz poprawa bezpieczeństwa. Przebudowane zostaną przystanki Podolany i Orła Białego III, rozbudowany zostanie przystanek Ogrody na ul. Dąbrowskiego, a także powstanie nowy przystanek Rycerska.


Co więcej, najbliższych tygodniach także pięć przystanków autobusowych w peryferyjnych częściach Poznania zmieni swoje oblicze. Na zlecenie ZTM - MPK Poznań rozstrzygnęło przetarg na budowę platform na przystankach: Morasko Kościół (w obu kierunkach), Porzeczkowa, Wietrzna oraz Spławska. Celem rozpoczynających się robót jest nie tylko wykonanie platform przystankowych odpowiadających dzisiejszym standardom, ale również powiązanie ich - poprzez budowę chodników - z istniejącymi ciągami pieszymi. Poprawi to komfort korzystania z komunikacji autobusowej a także zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy zyskają przyjazne miejsce oczekiwania na przyjazd autobusu. ZTM


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page