top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Przełomowy lek?

Kanadyjska firma SaNOtize prowadzi w Wielkiej Brytanii testy swojego nowego produktu. To spray do nosa oparty na tlenku azotu. Ma on zabijać kononawirusa. Wcześniejsze badania na uniwersytecie stanowym Utah wykazały skuteczność leku SaNOtize na poziomie 99,9 proc. Z kolei prowadzone na uniwersytecie stanowym Kolorado testy na gryzoniach potwierdziły redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu. W Kanadzie i w innych krajach trwają już badania kliniczne substancji.

Tlenek azotu jest również produkowany w ludzkim ciele i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Spray firmy SaNOtize zabija wirusa w górnych drogach oddechowych i zapobiega inkubacji oraz rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc. Znaczenie tlenku azotu w ludzkim organizmie i jego lecznicze właściwości zostały po raz pierwszy odkryte przez profesora Uniwersytetu Stanforda w USA, a jednoczęsnie członka zarządu SaNOtize Ferida Murada, który m.in. za te badania otrzymał wraz z innymi osobami Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1998 r.


– Fakt, że stosunkowy prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą – ocenił profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma.


– Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę – opisał działanie substancji odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie Rob Wilson. – Powróci życie społeczne, będziemy mogli pracować i podróżować, mając jakąś pewność, że jeżeli wirus znajdzie się w naszym organizmie, będziemy mogli się przed nim zabezpieczyć przy pomocy tego sprayu – podkreślił.


61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page