• Redakcja Nowy Poznań

Przysięga na placu

23 lutego 1919 roku poznański plac jeszcze Wilhelmiński znów stał się świadkiem wojskowej przysięgi. Tym razem generał Dowbor-Muśnicki, przedstawiciele duchowieństwa i władz cywilnych odebrali ją od Straży Ludowej. Formacje Straży Ludowej powstawały już w październiku 1918 roku, ale impuls do rozwoju Straży Ludowej w każdej miejscowości dał dopiero grudniowy Polski Sejm Dzielnicowy. Członkowie SL mieli odtąd odpowiadać za utrzymanie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego, a rekrutować się z ochotników między 18 a 50 rokiem życia, weteranów wojskowych, bractw strzeleckich, formacji "Sokoła" i skautów, a nadzór nad poszczególnymi oddziałami spocząć miał na powiatowych radach ludowych.

Tym samym rozpoczął się proces formowania de facto jednostek paramilitarnych, a zakończył się de iure wraz z majem 1919 roku przekształceniem SL w Obronę Krajową - formację odpowiedzialną za szkolenie rezerw i wychowanie patriotyczne.

Uroczysta przysięga rozpoczęła się "trzy kwadranse po dziesiątej", jak ujął to reporter nieocenionego "Kuryera Poznańskiego", a zakończył godzinnym popisem zaprzysiężonych 4.000 strażników, w większości nieuzbrojonych i tylko częściowo umundurowanych, ale za to trzaskających w bruk dziarskim, defiladowym krokiem.

Natomiast na frontach panował codzienny, błogi spokój. Na północy, koło Podstolic pogoniliśmy Niemcom kota, gdy się wychylili ze szturmem, za to pod Margoninem i Chodzieżą to oni rutynowo okładali nas ogniem artyleryjskim. Na zachodzie też sielanka: ot ostrzelali z miotaczy min kilka naszych wiosek od Międzychodu do Kopanicy, takoż pod Lesznem, gdzie odparto też kilka lokalnych wypadów niemieckiej piechoty na Sępolno i Miechcin. Dalej na południe, pod Krotoszynem "zwykła działalność artylerii niemieckiej" - głosił komunikat Głównego Dowództwa w Poznaniu. Jarosław Kiliński

#POWSTANIEna102

Na ilustracjach uroczysta przysięga Straży Ludowej, autorem zdjęć oczywiście legendarny fotograf Powstania, Kazimierz Greger, a źródłem strona pw.ipn.gov.pl


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie