• Redakcja Nowy Poznań

Rusza nowy SOP!

ZDM informuje: Aby na danej ulicy możliwe było pobieranie opłat w ramach SPP, oznakowanie ulicy musi być kompletne. W ramach prac zamontowano ponad 300 parkomatów, setki znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Pełną, nową organizację ruchu zrealizowano na prawie 40 wildeckich i łazarskich ulicach. To na nich od 1 lutego pobierane będą opłaty za parkowanie.


Ulice na Wildzie, na których pobierane będą opłaty za parkowanie od 1 lutego:


- Olimpijska, Maratońska, Bielniki, Żelazka, Droga Dębińska (od ul. Królowej Jadwigi do Hetmańskiej),


- Dolna Wilda, Krzyżowa, św. Jerzego, Powstańcza, Wierzbięcice (od ul. Krzyżowej do Czajczej),


- Madalińskiego,


- Niedziałkowskiego (od ul. Wierzbięcice do Przemysłowej), Spychalskiego (od ul. Górna Wilda do Wierzbięcice), Żupańskiego (od ul. Różanej do Wierzbięcice), św. Czesława (od ul. Różanej do Wierzbięcice), Poplińskich.


Ulice na Łazarzu, na których pobierane będą opłaty za parkowanie od 1 lutego:


- Głogowska (od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej),


- Chociszewskiego, Potworowskiego, Stablewskiego (od ul. Głogowskiej do Jarochowskiego), Morawskiego, Sczanieckiej, Bogusławskiego, Szymborskiej, Niegolewskich (od ul. Głogowskiej do Jarochowskiego), Limanowskiego, Wyspiańskiego (od ul. Głogowskiej do Jarochowskiego),


Kasprzaka (od Hetmańskiej do Niegolewskich), Matejki (od ul. Niegolewskich do Wyspiańskiego), Klonowica, Drużbackiej, Jarochowskiego (od ul. Hetmańskiej do Wyspiańskiego),


- Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich (od ul. Grunwaldzkiej do Parkowej), Święcickiego, Grunwaldzka (od Roosevelta do Stolarskiej),


- Biała, Niecała oraz Małeckiego (od rynku Łazarskiego do Strusia).


Na pozostałych ulicach opłaty będą pobierane po zrealizowaniu pełnej, nowej organizacji ruchu. Niestety opady deszczu, a później śniegu oraz ujemne temperatury skutecznie uniemożliwiły wprowadzenie oznakowania poziomego (malowania) na części obszaru Łazarza i Wildy. Jak tylko pogoda pozwoli, to wykonawcy będą kontynuować działania w terenie.


Warto przypomnieć, że prace związane z wdrażaniem SPP miały być realizowane w okresie letnio-jesiennym ubiegłego roku. Odroczone o trzy miesiące, z powodu pandemii, posiedzenie Krajowej Izby Odwoławczej (mające rozstrzygnąć odwołanie jednego z oferentów) zaburzyło harmonogram. Umowę z wykonawcą można było podpisać dopiero w połowie sierpnia 2020 roku, co spowodowało przesunięcie prac na miesiące jesienno-zimowe.


Identyfikator parkingowy mieszkańca


Mieszkańcy będą mogli parkować na ulicach, na których zacznie obowiązywać SPP na podstawie wykupionych identyfikatorów parkingowych. Identyfikator taki pozwala parkować w całym sektorze Wildy lub Łazarza. Jeżeli ulica pod domem nie będzie w pierwszej kolejności objęta poborem opłat to nie oznacza, że mieszkaniec nie będzie mógł parkować w innych lokalizacjach w dzielnicy (np. przy przychodni, szkole, przedszkolu, rynku, itp.), gdzie opłaty będą już wymagane.


Zachęcamy szczególnie osoby zamieszkałe przy wymienionych wyżej ulicach do kupna identyfikatorów w pierwszej kolejności jeszcze przed 1 lutego. Identyfikatory można nabyć w kasach ZDM przy ul. Wilczak 17 i Pułaskiego 9, w godzinach: poniedziałek 8.00-18.00, wtorek-piątek 8.00-16.00.


Szczegółowe informacje są udzielane pod numerem telefonu miejskiej infolinii 61 646 33 44, czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00 oraz na stronie zdm.poznan.pl.


SPP na Wildzie i Łazarzu - stawki za parkowanie


Na wszystkich ulicach objętych odpłatnością w ramach SPP na terenie Wildy i Łazarza obowiązywać będą następujące stawki za parkowanie: pierwsza godzina będzie kosztować 3,5 zł, druga 4,2 zł, a trzecia 4,9 zł.


Płatności w parkomacie dokonać będzie można bilonem, kartą płatniczą lub BLIKiem. Parkomaty umożliwią również przedłużenie postoju oraz uiszczenie opłaty dodatkowej.


Możliwe będzie także opłacenie parkowania za pomocą aplikacji mobilnych: moBILET, mPay, Pango, Skycash. Pozwalają one zapłacić za postój na odległość, a także zakończyć lub przedłużyć parkowanie w dowolnym momencie.


RB, ZDM


16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie