top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Spiszą nas

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany przez Główny Urząd Statystyczny, a za jego realizację odpowiadają również samorządy. Badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, które pomagają podejmować najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.


Spisem objęci są nim mieszkańcy Polski - zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą. Spisowi podlegają także dzieci - za nie ankietę wypełniają rodzice.


Wziąć udział w spisie można na kilka sposobów. Po raz pierwszy w historii badania obowiązkową formą jest samospis internetowy. Na stronie https://spis.gov.pl/ dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy, która przeprowadzi respondenta przez całą procedurę. Dla osób, które z jakichś względów nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, na terenie Poznania przygotowane zostaną punkty ze stanowiskami komputerowymi. W trosce o zdrowie mieszkańców zostaną one otwarte w terminie późniejszym, o czym urząd miasta poinformuje w osobnym komunikacie.


Badani, którzy np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, mogą zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 i spisać się przez telefon. Takim osobom w realizacji obowiązku spisowego może pomóc także członek rodziny.


Odpowiedź na wszystkie pytania jest obowiązkowa, jednak w kilku miejscach będzie dostępna opcja "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Pojawi się ona w punktach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.


Dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.


Według obowiązujących przepisów Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca. Możliwe jest jednak, że termin ten ulegnie wydłużeniu ze względu na pandemię koronawirusa. W Senacie prowadzone są prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy, która ma na celu przesunięcie terminu zakończenia spisu na 30 września.


Szczególy na stronie spis.gov.pl oraz www.poznan.pl/nsp2021/.


JZ


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page