• Redakcja Nowy Poznań

Szczepionkowi panikarze...

Z dotychczas zebranych danych wynika, że odnotowano ponad 200 przypadków takich powikłań, a 18 osób na ok. 43 miliony osób zaszczepionych AstraZeneką w Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii zmarło. Doktor Paweł Grzesiowski zauważa, że to oznacza 1-2 przypadki na 100 tys. podanych dawek szczepionki.


- 100 razy częściej występuje zakrzepica po podaniu heparyny, a po doustnej antykoncepcji 500 razy częściej, co nie znaczy, że mamy bagatelizować działania niepożądane, ale warto ocenić proporcje - skomentował na swoim Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.


- EMA potwierdza, że bardzo rzadkie przypadki zakrzepicy (głównie żył mózgowych oraz naczyń brzusznych) przebiegające z niskimi wartościami płytek krwi są powiązane ze szczepionką A-Z, choć niezmiernie rzadkie. Korzyści przeważają nad ryzykiem. Szczepionki powinny być nadal stosowane, są wysoce skuteczne. Według brytyjskiej Agencji ds. Leków, szczepionki A-Z nie są zalecane w grupie wiekowej poniżej 30 lat, gdzie najczęściej występowały ww. powikłania. W tej grupie lepiej zastosować inne szczepionki - podkreśla prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie na swoim Twitterze.


36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie