top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Uroczysta przysięga

26 stycznia 1919 roku generał Józef Dowbor-Muśnicki i inni oficerowie Dowództwa Głównego oraz żołnierze pierwszych regularnych oddziałów Sił Zbrojnych b. Zaboru Pruskiego, znanych też jako Armia Wielkopolska lub Wojsko Wielkopolskie, złożyli uroczystą przysięgę na byłym Placu Wilhelmowskim, odtąd Placu Wolności w Poznaniu, choć gwarowo Plajtą zwanym. Rotę przysięgi opracowano i ogłoszono 21 stycznia 1919 roku, o czym wszak wspominaliśmy.


Na placu stanęli żołnierze 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich i pułku konnych Strzelców Straży Miasta Poznania. Był i Wojciech Korfanty i wielebny ksiądz Adamski z Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej i ksiądz kanonik Stanisław Łukomski, którego potem komuniści zamordują w "wypadku samochodowym", proboszcz naszej katedry, któremu zawdzięczamy Kopiec Wolności na Malcie, mszę uroczystą odprawił. Po niej ksiądz Tadeusz Dykier, duszpasterz Wojska, podkreślił żołnierzom wielkość chwili i ważność przysięgi, „której słucha w tej chwili Ojczyzna cała”, po której przyjdzie walczyć na życie i śmierć. Żołnierze odpowiedzieli: „Na życie i śmierć!” i powtórzyli za prałatem Łukomskim słowa roty.

Potem jeszcze Strzelcy otrzymali sztandar pułkowy, na wzór 1831 roku staraniem Wielkopolanek w zakładzie Eichstaedta uszyty, odebrał go z rąk generała Muśnickiego porucznik Wincenty Wierzejewski i pomaszerowali chłopcy defiladą piechurów, kawalerii i artylerii za Polskę się bić. Po przysiędze regularnego wojska naszego wybrzmiał ostatni akord uroczystości - przegląd sześciu batalionów Straży Ludowej.


Dziś, na Placu Wolności, w miejscu złożenia przysięgi jest wmurowana w bruk pamiątkowa tablica, a od niedawna - świetnym wyborem - miejsce to uświetnia przysięga 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka.

W Polsce odbyły się tego dnia wybory do Sejmu Ustawodawczego. Z powodu powstania nie przeprowadzono ich w byłym zaborze pruskim. Nasi reprezentanci weszli w skład Sejmu na mocy politycznego porozumienia między Naczelną Radą Ludową, a rządem w Warszawie. Wybory wygrała prawica skupiona wokół Narodowej Demokracji zdobywając 34,2% głosów przy frekwencji wynoszącej w poszczególnych okręgach od 60 do 94%.

Na froncie, w nocy z 26 na 27 stycznia, w majątku Przybiń koło Rydzyny powstańcy otoczyli i zmusili do poddania zaskoczony oddział niemiecki. Do niewoli polskiej trafiło 2 oficerów i 9 szeregowych. Jarosław Kiliński

#POWSTANIEna102


Na ilustracji, dla przypomnienia, zeszłoroczna uroczystość przysięgi żołnierzy i wręczenia sztandaru 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej - w tym roku przecież takiej nie będzie, niestety...


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page