top of page
  • Redakcja Nowy Poznań

Uwaga na Last Minute

1 grudnia to ostatni dzień starego roku, warto zadbać o to, by spędzić go z rodziną i znajomymi, tam, gdzie planowaliśmy, uważajmy zatem na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty Last Minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych. Możliwych jest kilka wariantów oszustwa:


- oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje;

- podszycie się pod właściciela nieruchomości i oszukańczy wynajem miejsc na

- internetowych portalach sprzedażowych;

- przygotowanie strony łudząco podobnej do strony funkcjonującego hotelu, pensjonatu lub innego obiektu;

- wyłudzenie danych/środków od właściciela wynajmowanego obiektu z wykorzystaniem portali społecznościowych lub sprzedażowych (np. wpłata zaliczki poprzez uznanie karty kredytowej);


Ostrzegamy, by ze zwiększoną uwagą weryfikować oferty wynajmu domków, apartamentów, pensjonatów, ale także potencjalnych zainteresowanych wynajmem, którzy mogą być oszustami.


Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami. Początkowo kontakt z wynajmującym może przebiegać poprawnie jednak już po wpłaceniu zaliczki mogą pojawić się problemy z komunikacją. To powinno być dodatkowym sygnałem, aby ponowie zweryfikować ofertę i nie narazić się na dodatkowe koszty związane z podróżą.


Możliwy jest też scenariusz, w którym oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego (właściciela obiektu) na przykład za pośrednictwem portali sprzedażowych. Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem np. poprzez komunikator WhatsApp będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od wynajmującego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego.


Na co szczególnie zwrócić uwagę:


- atrakcyjność ogłoszenia versus jego cena;

- lokalizacja miejsca za pomocą kamer i programów umożliwiających podgląd okolicy;

- zapoznanie się z opiniami innych zainteresowanych szczególnie z tymi negatywnymi;

- korzystanie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji na portalach sprzedażowych;

- nigdy nie podawaj danych poufnych takich jak hasło, kody pin, kody autoryzacyjne, numeru karty płatniczej potencjalnym gościom zainteresowanym wynajęciem obiektu.


Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Komenda Główna Policji


FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP - Centrum Wymiany i Analiz Informacji Sektora Finansowego. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Komenda Główna Policji


35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page