top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Wagon zbankrutował

Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon zostanie sprzedane. Syndyk masy upadłościowej jest w trakcie przygotowywania przetargu. Przedsiębiorstwo, które kiedyś było dumą całego Ostrowa, tonie w długach.


W roku 2010 właścicielem zakładu został prywatny przedsiębiorca Andrzej Świerczek. Od tego czasu losy firmy przypominały sinusoidę. Dobre wiadomości przeplatały się ze złymi, choć tych drugich, przyznajmy, było więcej. Okres stabilizacji trwał praktycznie tylko przez pierwsze dwa lata po zmianie właściciela. Potem regularnie, co jakiś czas, powracał temat zaległości w wypłatach wynagrodzeń. Bywały okresy, kiedy załoga otrzymywała pensje z kilkumiesięcznym poślizgiem. Głośno było też o nieodprowadzaniu składek na konto ZUS. Zarząd przywłaszczał sobie tę ich część, którą opłacali ubezpieczeni, tłumacząc to trudnościami finansowymi i chęcią utrzymania produkcji. Sprawę tę badała prokuratura, ale ostateczne odmówiła wszczęcia śledztwa. W jej ocenie w naruszaniu praw pracowniczych w EKK Wagon nie było bowiem uporczywości ani złośliwości. Przypomnijmy, ze od 2013 roku prezesem firmy jest były prominentny polityk PO Zbigniew Chlebowski, niechlubny bohater afery hazardowej.


Obecny stan prawny przedsiębiorstwa jest wypadkową ogromnego zadłużenia. Aktualnie wynosi ono dokładnie 168.545.431,31 złotych. Taka kwota figuruje na złożonej do sądu liście, na której umieszczono 165 wierzycieli. Postanowieniem z dnia 26 maja 2020 roku Sąd Rejonowy w Kaliszu ogłosił upadłość spółki EKK Wagon oraz zatwierdził warunki sprzedaży części przedsiębiorstwa – dłużnika. Na to postanowienie zażalenie złożyli wierzyciele. Rozpatrujący je Sąd Okręgowy w Łodzi 30 października 2020 roku dokonał zmiany. Oddalił wniosek EKK Wagon o zatwierdzenie warunków sprzedaży części przedsiębiorstwa.

W związku z tym postępowanie upadłościowe, w tym sprzedaż przedsiębiorstwa, prowadzone są na podstawie przepisów ogólnych i zgodnie z uchwałą Rady Wierzycieli z dnia 22 grudnia 2020 roku. Uchwała ta zawierała zgodę na na sprzedaż przedsiębiorstwa w całości. W ślad za tym syndyk masy upadłościowej przystąpił do przygotowania oferty sprzedaży przedsiębiorstwa w całości w ramach przetargu. Ogłoszenia takie ukazały się na przełomie stycznia i lutego w niektórych ogólnopolskich serwisach branżowych.


Na chwilę obecną przygotowywane są opis i oszacowanie przedsiębiorstwa. Mają być gotowe jeszcze w lutym br. Po ich uprawomocnieniu zostanie przeprowadzona sprzedaż przedsiębiorstwa w formie przetargu, którego warunki i regulamin zostaną uprzednio zatwierdzone przez sędziego-komisarza. Po ustaleniu z syndykiem indywidualnego terminu możliwe będzie zorganizowanie oględzin zakładu oraz wgląd w dokumentację upadłej spółki. Są już pierwsi chętni.


– Do syndyka zgłaszają się pierwsze podmioty zainteresowane nabyciem przedsiębiorstwa – informuje radca prawny Edwin Wiśniewski z biura syndyka. – Jednak z uwagi na wczesny etap procedury sprzedaży oraz nieukończony opis i oszacowanie oraz nie rozpisanie procedury przetargowej jest to za wczesny etap aby je wskazywać. Po zatwierdzeniu warunków przetargu i dokonaniu obwieszczeń o nim, na podstawie złożonych ofert będzie można dopiero udzielić odpowiedzi, jakie podmioty wyraził chęć nabycia przedsiębiorstwa.


EKK Wagon zatrudnia obecnie 383 pracowników. Przedsiębiorstwo prowadzi normalną działalność produkcyjną i jako takie może zostać sprzedane w całości.


Fot. EKK Wagon, Kurierostrowski.pl


150 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page