top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

WTK naraża zdrowie widzów?

Przytaczamy list jednego z naszych czytelników do redakcji WTK w sprawie niepokojącej i niebezpiecznej prezentacji wiadomości pogodowych na antenie tej telewizji kablowej;


Szanowny Panie Redaktorze,


Pozwalam sobie odnieść się do Ekoprognozy WTK w dniu wczorajszym (niedziela) i dzisiejszym.


Prezenter pogody pokazywał barwy na mapie, dla Poznania zielone i częściowo żółte. Prognozował przy tym (wczoraj), że dzisiaj (poniedziałek) czeka nas „nieco gorsza" jakość powietrza. Równocześnie zachęcał mieszkańców do spacerów.


Dzisiaj prezenter znowu twierdzi, że aura zachęca do spacerów.


Panie Redaktorze,


To „zbrodnia" zachęcać do aktywności na zewnątrz, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza - jak sami podajecie na przewijanym pasku na ekranie - jest zły, a poziom stężenie pyłów PM10 zbliża się do poziomu alarmowego (sic!).


Prezentem MUSI kojarzyć pogodę z zanieczyszczeniem atmosfery, traktować łącznie, a nie oddzielnie. Taka sytuacja jak dzisiaj – ładna pogoda ale potężny epizod smogowy - nie może skłaniać prezentera do zachęcania Poznaniaków do spacerów.


Rzeczywiste wartości zanieczyszczenia powietrza wg standardów unijnych jednoznacznie wskazują na złą (nie tragiczną, ale złą) jakość atmosfery. Prestiżowa platforma Air Visual wręcz rekomenduje Poznaniakom:


Nie wiem, z jakich danych korzysta Pan Bartkowiak, ale korzysta z niewłaściwych. Popełnia ten sam błąd, który popełniają chyba wszystkie media polskie, odwołując się tylko do jednego, i to nie tego najważniejszego (dla zdrowia ludzi), wskaźnika zanieczyszczenia powietrza, czyli PM10. Tymczasem to wskaźnik stężenie pyłów PM2,5 wczoraj poszybował w górę (dzisiaj jest równie wysoki, choć wczoraj wieczorem był nawet wyższy). O tak to ekoprognoza Pana Bartkowiaka wprowadza ludzi w błąd. Zamiast ostrzeżeń przed aktywnością na powietrzu - zwłaszcza małych dzieci i osób starszych w śródmieściu i miejscach zwyczajowo w Poznaniu zasmogowanych - mamy zachęty, a ścieżki spacerowe w niedzielę były pełne dzieciaków i osób starszych. Jeżeli powiązać to z licznymi naukowymi dowodami związku smogu z Covid-19 (odsyłam do informacji na FB Koalicja Antysmogowa Bye Bye Smog) to nie jest to fortunne.


Właściwym odniesieniem do jakości powietrza jest Air Quality Index, oczywiście obliczany także w Polsce przez GIOŚ, tyle, że nie jest upowszechniony w mediach czy instytucjach samorządowych. Index ten uwzględnia szereg składników zanieczyszczenia atmosfery, od cząstek stałych po gazy, latem wychwytuje smog komunikacyjny (ozon , NOx), który w ogóle nie jest zauważany poprzez wskaźnik PM 10. Index uwzględnia też stężenie benzo[a]pirenu, który jest głównym sprawcą wzrostu zachorowań na raka płuc, a w którego emisji do powietrza Polska jest mistrzem Europy. W niektórych miastach Polski skażenie powietrza rakotwórczym benzoalfapirenem osiąga poziom odpowiadający wypaleniu od kilkuset do nawet trzech tysięcy papierosów rocznie. Poznań regularnie rok w rok ponad 2-krotnie przekracza roczne normy unijne (Firma Omi Kalkulator stworzyła kalkulator smogowy, który przelicza ile papierosów spalamy oddychając powietrzem w danej miejscowości).


Przy analizie wyników pomiarowych należy pamiętać również, że państwowe stacje monitorują stan jakości powietrza w otoczeniu zabudowy mieszkalnej, zakładów przemysłowych, dróg o dużym natężeniu ruchu (stacje komunikacyjne), jak i w miejscach znacznie oddalonych od wszelkich źródeł emisji (stacje tła regionalnego). Ekoprognozy podają stan uśredniony, który nie jest reprezentatywny dla wszystkich osiedli czy terenów Poznania. Występuje bardzo duże zróżnicowanie jakości powietrza. Kiedy na Morasku można bezpiecznie spacerować bo z grubsza w odkrytych i leśnych terenach powietrze jest dobre, to na Wildzie i na Krańcowej lepiej nie wychodzić z domów.


Jeżeli Ekoprognoza WTK mówi „Będziemy oddychać czystym i świeżym powietrzem" bo PM10 wynosi 30mg/m3 to: raz – na u. Górniczej na Górczynie, na Starołęce, czy po części na Smochowicach stężenie zanieczyszczeń może być 2-3-4 razy wyższe (tam zawsze jest znacznie wyższe).


Dwa: PM10 30mg/m3 to wcale nie jest powietrze czyste i świeże! To powietrze ZANIECZYSZCZONE tyle, że nie przekracza granicy 50 mg/m3 umownie przyjętej przez ekspertów za barierę znacznej szkodliwości dla zdrowia ludzi. Nie ma bezpiecznej dawki zanieczyszczeń w powietrzu!


Przekłamaniem jest też twierdzenie, że skoro wskaźnik PM 10 ma kolor żółty, czyli powietrze jest umiarkowane, to oznacza to, że atmosfera jest dobra. Nie, nie jest. Norma 50 mg/m3 jest przekroczona, i dzieci, osoby starsze, osoby z astmą czy chorobami układu oddechowego, powinny ograniczyć aktywność na zewnątrz, wietrzyć mieszkania poza godzinami szczytów smogowych (rano i pod wieczór i wieczorem)


Zastanawia mnie jeszcze jedna ignorancja władz Miasta na stan zagrożenie smogowego:


- jeśli prognozy meteo zapowiadają huraganowe wiatry –otrzymują SMS z informacją z miejskiego sztabu kryzysowego. Jak mamy poważny epizod smogowy – żadnego ostrzeżeniu nie dostaję. I gdyby nie pasek WTK, to większość ludzi od rana nic by nie wiedziała. A i tak dowiaduje się jeden dzień za późno.


Czy Pan wie, że Miasto przygotowuje MPZP dla Sołacza, w którym bardzo duża część klinu zieleni zostaje przeznaczona na wysoką zabudowę deweloperską (7 piętrowe duże budynki)? A ten klin to najważniejszy dla śródmieścia kanał przewietrzania, szybciej oczyszcza śródmieście ze smogu i/lub zmniejsza wielkość smogu. Tu powietrze w jakimś stopniu się regeneruje i stąd obniżeniem doliny Bogdanki szybciej opuszcza Miasta. Czy to nie jest hipokryzja magistratu – zapowiadać walkę ze smogiem a z drugiej strony zmniejszać objętość i przekrój poprzeczny kanału przewietrzającego Miasto? Miasto nie potrafi wyciągać wniosków z błędów innych – w latach PRL Kraków spółdzielczym osiedlem mieszkaniowym zabudował sobie kanał przewietrzający centrum. I to stało się jedną z przyczyn wyższych i częstszych stanów smogowych w mieście.


Indeks Jakosci Powietrza opisany na stronach GIOŚ:


https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/health_informations


w załączniku kilka faktów dla potwierdzenia moich słów


z poważaniem

Wiesław Rygielski


67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page