• Redakcja Nowy Poznań

Wybór Trąmbczyńskiego

14 lutego 1919 roku na Ławicy rozpoczęto formowanie 2. Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej. Jej dowódcą został rotmistrz pilot Tadeusz Grochowalski, a uzbrojona została w zdobyte szturmowe samoloty Halberstadt CL II i CL V oraz jednego myśliwskiego Albatrosa D III.

W Warszawie, na drugim posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego, Wojciech Trąmpczyński, naczelny prezes Prowincji Poznańskiej, reprezentant ziem zaboru pruskiego i polski poseł do parlamentu Rzeszy, został wybrany pierwszym marszałkiem Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej.


Tego dnia rozpoczęły się w Paryżu rozmowy między Ententą a Niemcami o przedłużeniu rozejmu z 11 listopada 1918 roku. Strona niemiecka początkowa sprzeciwiała się objęciem rozejmem frontu wielkopolskiego, choć rząd niemiecki, ustami ministra spraw zagranicznych, Ulricha von Brockdorff-Rantzau poinformował parlament Rzeszy o zgodzie na powrót „niewątpliwie polskich” obszarów do Rzeczypospolitej, uznając jednocześnie za sporne, których obszarów ma to dotyczyć i pozostawiając rozstrzygnięcie arbitrażowi międzynarodowemu. Nie pozostawiając jednak spraw własnemu biegowi, naczelne dowództwo sił niemieckich przeniosło się do Kolbergu (Kołobrzegu), co uznano za kolejną fazę przygotowań do uderzenia głównych sił Rzeszy na Wielkopolskę.

W Wielkopolsce natomiast odparto kolejny atak niemiecki dwóch pociągów pancernych i kompani piechoty na Kąkolewo, a kompania szamotulska ppor. Matuszewskiego obroniła przed Niemcami linię Ujście – Czarnków, a potem sama przeszła do kontrataku, który jednak załamał się pod silnym ogniem nieprzyjaciela.

#POWSTANIEna102

Na ilustracji portret marszałka Sejmu Wojciecha Trąmpczyńskiego z laską marszałkowską.


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie