top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Ryszard Kotys zmarł na COVID-19

Zaktualizowano: 30 sty 2021

Dziś w nocy zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Mieszkał pod Poznaniem w Lusowie. Znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu telewizji Polsat "Świat według Kiepskich". Miał 88 lat. Przyczyną śmierci było zakażenie wirusem Covid-19, podobnie jak w przypadku Dariusza Gnatowskiego - odtwórcy roli Arnolda Boczka.


W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował na deskach wielu teatrów. W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego, w serialu telewizji Polsat "Świat według Kiepskich", w którym grał od 1999 r.

Na swoim koncie ma role m.in. u Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland. Zagrał także w dwóch częściach "Vabanku" oraz "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. W ostatnim czasie ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia aktor wycofał się z występów w teatrze i filmach, jednak wciąż występował w serialu "Świat według Kiepskich".W 1999 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


210 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page