top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja Nowy Poznań

Znoszenie obostrzeń, daty

Od 1 maja nastąpi odmrożenie możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu, ale także - częściowo - w obiektach zamkniętych i na basenach. Od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane oraz meblarskie. 8 maja wznowią działalność hotele, 15 maja restauracje i kawiarnie: na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Dwa tygodnie później posiłki będzie można zjeść wewnątrz restauracji - dostępna będzie połowa powierzchni danego lokalu i do tego w pełnym reżimie sanitarnym. Ostatnią branżą, która ma wznowić działalność, będzie branża fitness i siłownie. Rząd chce odmrozić ten sektor 29 maja.


Duża zmiana szykuje się także w oświacie. Od 15 maja wszyscy uczniowie mają wrócić do szkół w trybie hybrydowym, a dwa tygodnie później do nauki w trybie stacjonarnym. - Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów - zapewniał premier Morawiecki. Minister zdrowia zwrócił uwagę, że luzując obostrzenia nie zdecydowano się na regionalizację. - Zróżnicowanie liczby zachorowań w poszczególnych województwach nie jest duże. Łagodzenie obostrzeń będzie prowadzone w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty - doprecyzował Adam Niedzielski.


Podczas konferencji prasowej przekazano także rekomendacje dotyczące noszenia maseczek. - Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - mówił Niedzielski. Od 4 maja zwiększony zostanie limit wiernych biorących udział w nabożeństwach - 1 osoba będzie przypadała na 15 m kw. w świątyniach. Minister zdrowia rekomenduje jednak, aby nabożeństwa i ceremonie odbywały się - w miarę możliwości - na świeżym powietrzu. Adam Niedzielski ponowił swój apel, aby w świątyniach utrzymywać dystans społeczny oraz zasłaniać maseczką nos i usta.


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page